1 Kauza Čapí hnízdo

„Málo ostré,“ říká Kubera k usnesení Senátu vůči Babišovi. Chce se s ním setkat

NOVÉ

Témata: , , ,

Usnesení Senátu vůči dalšímu setrvávání předsedy ANO Andreje Babiše ve funkci premiéra je velmi málo ostré a není pejorativní. Senát nechce nic jiného, než aby do doby vyjasnění kauzy Čapí hnízdo nebyla zpochybněna bezpečnostní situace ČR i politická scéna. Novinářům to v Senátu řekl jeho nový předseda Jaroslav Kubera (ODS).

Senát se usnesl, že považuje účast Babiše ve vládě do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou. Babiš ve středu výzvám ke svému odstoupení odmítl vyhovět. Příští týden by se měla sejít Sněmovna a na návrh opozičních stran jednat o vyslovení nedůvěry koaliční vládě ANO a ČSSD podporované komunisty.

Kubera podotkl, že usnesení se ani netýká aktuálního případu kolem Babišova syna Andreje, ale vztahuje se k celé kauze Čapí hnízdo. „To usnesení je velmi málo ostré, není nijak pejorativní. Prostě nic jiného nechce, než aby do toho, než se v tom udělá jasno, nebyla zpochybněna jednak bezpečnostní situace České republiky ve světě, jednak i politická scéna,“ řekl Kubera.

Horní komora své stanovisko přijala poté, co jí Babiš nepřišel poskytnout vyjádření k informacím o pobytu svého syna na Ruskem anektovaném Krymu. Babiš mladší je v kauze Čapí hnízdo obviněn také. Premiér se z dnešního jednání omluvil.

Na nedostupnost Krymu pro českou policii či diplomaty poukázali někteří senátoři. Podle Tomáše Goláně (Senátor 21) se lze na Krym dostat jen s vědomím ruských tajných služeb, a pokud s nimi premiér spolupracuje, je vydíratelný a nedůvěryhodný.

„Já musím říct, že jsem naprosto v šoku právě pro ten Krym,“ prohlásil Kubera. „A vysvětluju si to jenom tak, že se to týkalo toho Protopopova, který byl Rus, a proto on mu navrhl tady ten úklid toho syna na ten Krym. Protože Andrej Babiš při svých příjmech a možnostech samozřejmě měl mnohem lepší destinace,“ dodal. Petr Protopopov byl s premiérovým synem na Krymu. Byl údajně jeho asistentem a v rozhovoru pro dnešní Právo odmítl, že by šlo o únos. Premiérův pětatřicetiletý syn tvrdil, že ho Protopopov držel kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu.

Kubera plánuje, že se s premiérem setká, nebude to však v těchto dnech. „S premiérem, ať to bude kdokoli, tak je nezbytné se potkat v každém případě,“ řekl. Poukázal na to, že vláda posílá do Parlamentu návrhy zákonů, a tam je podle něj o čem debatovat. Poznamenal však, že jde o technikou, nikoli politickou debatu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.