„Je nepravděpodobné, že stát pustí Rosatom do tendru,“ tvrdí Havlíček

DOSTAVBA DUKOVAN

„Je nepravděpodobné, že stát pustí Rosatom do tendru,“ tvrdí Havlíček
Karel Havlíček Foto: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Pokud se potvrdí zapojení Ruska do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, je velmi málo pravděpodobné, že by se ruský Rosatom zúčastnil tendru na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech. V nedělním pořadu Partie to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Toto je absolutně neakceptovatelné, nepřijatelné. Indicie jsou velmi vážné a nemám důvod pochybovat o tom, že to tak bylo. Tendr ještě nebyl vypsán a je dobře, že předtím bude bezpečnostní posouzení, aby se všechna fakta dala na stůl,“ řekl Havlíček v Partii. Sám podle svých slov neměl tyto informace předem a neprobíralo se to ani na Bezpečnostní radě státu.

Podle Havlíčka je nepravděpodobné, aby se Rosatom zúčastnil tendru na dostavbu. „Je to velmi málo pravděpodobné, takřka si to troufám vyloučit, ale bude to rozhodovat příští vláda. Z mého pohledu je nepravděpodobné, že by se Rosatom pustil do bezpečnostního posouzení,“ řekl s tím, že stát může kdykoliv jakéhokoliv účastníka z tendru vyřadit.

Podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zůstal ruský Rosatom mezi uchazeči o stavbu v Dukovanech, se kterými bude stát dál jednat. Vyřazena naopak byla čínská firma. Účast Rosatomu kritizuje část opozice i někteří bezpečnostní experti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb, dodal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí. Psali jsme o tom zde.