‚Odporný hyenismus‘, reaguje Česko-vietnamská společnost na případ utonulých dětí

Utonulé děti

‚Odporný hyenismus‘, reaguje Česko-vietnamská společnost na případ utonulých dětíAKTUALIZOVÁNO
Jezero Lhota u Prahy Foto:

Foto: Echo24

6
Domov
Sdílet:

Česko-vietnamská společnost ve svém prohlášení požádala policii o vyšetření okolností úterního utonutí dvou sedmiletých dětí v jezeře Lhota u Prahy. „Vietnamci nejsou zločinci, ale neochota zachránit jejich dvě děti před utonutím zločinem je!“ stojí ve zprávě. Podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří hledali ztracené chlapce. Ředitel areálu všechny nařčení odmítl. Pracovníci podle něj udělali, co mohli.

Ženám se děti ztratily ve čtvrtek odpoledne. Obě matky začaly panikařit, když si v jedné chvíli všimly, že po chlapcích zůstaly na hladině jezera jen nafukovací kruhy. Podle svědků jim ale zpočátku nikdo nevěnoval tolik pozornosti, jelikož šlo o Vietnamky. Zaměstnanci areálu ohlásili ztrátu dětí až po půlhodině naléhání ze strany matek i návštěvníků, kteří se snažili cizinkám pomoct.

„Vietnamci nejsou zločinci, ale neochota zachránit jejich dvě děti před utonutím zločinem je! Žádáme, aby Policie ČR tento xenofobní a odporný lidský hyenismus vyšetřila a viníci, aby byli předáni soudu k potrestání. Tato neochota pomoci Vietnamcům při záchraně života jejich dětí se již nikdy nikde nesmí opakovat!“ uvedl čestný předseda a mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

„U utonulých byla nařízena soudní pitva. Zjišťujeme také, zda nedošlo k porušení nějakých bezpečnostních předpisů nebo protiprávnímu jednání či zda na smrti dětí nenese zavinění nějaká jiná třetí osoba,“ řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.

Bojovalo se s časem i neochotou zaměstnanců

Dispečink záchranné služby přijal informaci o ztracených chlapcích ve 14:44. „Na místo jsme poslali dvě posádky, hledání ale bylo neúspěšné. Záchranáři odjeli zpět na základnu po hodině, kde byli připraveni k výjezdu,“ řekla mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová. Zpět na místo byla záchranná služba povolána v 16:51, kdy se hochy podařilo najít.

Oficiálně se tak záchranáři o pohřešování dvou hochů dozvěděli po 14:30. Server Blesk.cz s odvoláním na svědky uvedl, že chlapci zmizeli už dřív, matkám ale nikdo nevěnoval pozornost, zaměstnankyně koupaliště se prý ženám vysmívaly. Televize Prima s odvoláním na svědky události uvedla, že se do řešení situace vložili další návštěvníci koupaliště. Pracovnice koupaliště ale podle nich nechtěly vyvolávat chaos a obtěžovat návštěvníky.

„Protože se hlášení neustále opakovalo a nic se nedělo, tak jsem šla do té kanceláře a řekla jsem té paní, co vysílala hlášení, že když to nemá delší dobu žádný výsledek, že by měla návštěvníky poprosit, aby šli z vody ven a vzali si k sobě své děti, aby bylo možné vůbec vyhodnotit, kde nějaké dítě bez rodiče je. Ona odmítla a řekla, že to dělat nebude a že nebude zbytečně vyvolávat chaos. A že nebude návštěvníky obtěžovat,“ uvedla svědkyně, kterou citovala televize Prima.

Koupání na vlastní nebezpečí, říká cedulka před areálem

Po chlapcích pátrali potápěči i psovodi, nebylo jasné, zda jsou děti ve vodě, nebo na břehu. Do pátrání byl zapojen také vrtulník s termovizí, který byl ale následně odvolán.

„Zatímco matka běhala zoufalá po pláži, dalšímu příbuznému dali kolo, aby se jel sám podívat po okolí, zda tam chlapci nejsou. V tu dobu plavčík neseděl tam, kde má, ale byl ve stínu, protože mu bylo vedro. Všichni ostatní se dál koupali ve vodě. Matka, co sama neuměla skoro plavat, jako jediná skočila do vody a hledala své děti. Nikdo jí nepomohl, až ostatní návštěvníci křičeli, aby jí někdo pomohl,“ uvedla podle serveru Blesk.cz svědkyně Kristýna.

Ředitel areálu Robert Nedvěd řekl serveru iDnes, že zaměstnanci areálu Lhota podle něj udělali pro záchranu dětí maximum. Matky dětí podle něj personálu neukázaly, kde byly děti naposledy a že mohly být ve vodě. Proto prohledávali jen okolí a do vody se nedívali. „Dostali jsme informaci, že se děti ztratily, ne že jsou ve vodě. Matky neukazovaly na vodu, ale myslely si, že děti jsou někde v okolí,“ řekl na webu ředitel areálu.

Společnost Jezero Lhota s.r.o se sídlem v nedaleké obci Lhota odmítla redakci Echo24.cz poskytnout jakýkoliv komentář. Před vstupem do areálu přírodního koupaliště stojí cedulka s nápisem, že je koupání na vlastní nebezpečí. Areál je oplocený, vstoupit je do něj možné po zaplacení poplatku 80 korun za dospělou osobu.

Areál jezera Lhota u Prahy
Areál jezera Lhota u Prahy Foto:

Foto: Echo24

Areál jezera Lhota u Prahy
Areál jezera Lhota u Prahy Foto:

Foto: Echo24

Čtěte také: Matky utonulých dětí na Lhotě prosily o pomoc. Dočkaly se neochoty a tykání

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články