Věznice jako Guantánamo, házeli mi oknem exkrementy, tvrdí Tommy Robinson

Rozhovor s propuštěným aktivistou

Věznice jako Guantánamo, házeli mi oknem exkrementy, tvrdí Tommy RobinsonNOVÉ
Tommy Robinson Foto:

Foto: https://tommyrobinson.online/ 

1
Svět

tk Echo24

Nikoliv vězení Jejího Veličenstva, ale Guantánamo. Tak popsal své věznění nedávno propuštěný britský pravicový aktivista Tommy Robinson. Kritik islámu měl údajně strávit dva měsíce ve vězení na samotce, přímo naproti vězeňské mešitě. Do okna mu ostatní vězni měli házet exkrementy a plivat. Vězeňská služba jeho slova prostřednictvím mluvčího odmítá.

Tommy Robinson se v rozhovoru pro americkou televizní stanici Fox News rozpovídal nejen o svém zatčení, ale také o podmínkách ve vězení. Protiislámský aktivista měl být nejprve vězněn ve věznici v Hullu, kde byl dle svých slov sice od ostatních vězňů oddělen, ale dozorci jej často mezi ně pouštěli. Pak byl přesunut do věznice Jejího Veličenstva Onley poblíž města Rugby.

„Byl jsem přemístěn do vězení s největší populací muslimů ve Spojeném království. Dali mě na samovazbu, kde jsem strávil dva měsíce, a nikoho tak neviděl ani s nikým nemluvil,“ řekl Robinson v živém rozhovoru pro Fox News s tím, že tamní vězeňská služba jako důvod jeho separace uváděla, že mu hrozí nebezpečí.

Aktivista dále v rozhovoru Fox News sdělil, že mu zde byla dána přízemní cela přímo naproti vězeňské mešitě a ostatní vězni mu dovnitř okny házeli exkrementy a plivali. V nové věznici prý také výrazně ztratil na váze. „Zhubl jsem skoro 40 liber. Denně jsem měl plechovku s tuňákem a jeden kus ovoce,“ řekl Robinson pro Fox News. „Měl jsem být ve věznici Jejího Veličenstva, ne v Guantánamu,“ přirovnal vězeňské podmínky k nechvalně známému americkému zařízení pro osoby podezřelé z terorismu.

V rozhovoru se Robinson ještě zmiňuje o tom, že mu po strávení pěti měsíců ve vězení v roce 2012 byla diagnostikována forma post traumatického syndromu. Policie a soudy o tom podle něj věděly, a přesto jej měly umístit do samovazby. Podle něj proti němu brojila i britská média. „Všechna mainstreamová média se proti mě postavila a psala o tom, jak si zasloužím být ve vězení,“ řekl Tommy Robinson pro Fox News. Nesouhlasí podle něj také tvrzení médií, že se u květnového soudu k pohrdání soudem přiznal. „Nebylo mi ani řečeno, a stále to nevím, čeho jsem se měl špatného dopustit,“ řekl Robinson v rozhovoru.

Vězeňská služba Robinsonovi oponuje

Mluvčí Vězeňské služby médiím sdělil, že Robinson měl stejné podmínky jako kterýkoliv jiný trestanec a jeho slova popírá. Měl podle nich také stejný přístup k návštěvám, televizi, sprchám a nesouhlasí ani s aktivistovým tvrzením, že byl dva měsíce držen v samovazbě. „Nejprve byl na méně než 48 hodin umístěn do Jednotky pro péči a separaci, zatímco vězeňská služba zvažovala bezpečnostní riziko. Poté se připojil k většině vězňům,“ řekl mluvčí Vězeňské služby podle britského deníku Evening Standard.

Robinson byl zatčen 25. května před budovou soudu v anglickém Leedsu, když pořizoval videozáznamy o procesu, jenž se týkal případu zneužívání dětí. Ještě týž den mu soudce uložil trest 13 měsíců za pohrdání soudem a porušení podmínek předchozího trestu, který byl za stejný přečin.

Propuštěn na kauci byl toto úterý poté, co odvolací soud označil řízení v první instanci za vadné vzhledem k „zásadním pochybením“. Soud tehdy uvedl, že se k daným činům Robinson přiznal. Nyní se proces bude opakovat před jiným soudcem.

Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, je britský pravicový a protiislámský aktivista. V minulosti byl členem několika hnutí či stran s podobným názorovým zaměřením, jako třeba Britská národní strana, Britská svobodná strana a byl předsedou hnutí Anglická obranná liga. Spolupracoval také s britskou pobočkou německé organizace Pegida.

Americká televize Fox News, které dal Robinson rozhovor, je považována za konzervativní médium, jež má blízko k republikánské straně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Aktivista Tommy Robinson je volný. Odvolací soud označil předchozí řízení za vadné

Tommy Robinson – špatně vybraná oběť