Chci se podílet na příští vládě, říká ke své nové straně Klaus ml.

Chci se podílet na příští vládě, říká ke své nové straně Klaus ml.Rozhovor
Domov

Vznik nové strany

Karolína Vaverková

S novou stranou se chci dostat do příští vlády, říká poslanec Václav Klaus. ml. deníku Echo24. Její program už je v jádru hotový. Kdo Klausovu novou stranu podpoří a zda to bude i někdo ze stávajících poslanců, nechtěl prozradit. V reakci na bonmot předsedy ODS Petra Fialy o odchodu poslankyně Zuzany Majerové Zahradníkové z klubu ODS, který si to s nadsázkou vysvětloval zamilovaností, Klaus ml. vzkázal, že „zamilovaní jsou asi i muži“. Naznačil tak, že se dá očekávat další odchod z klubu ODS.

Vznik nové strany jste už avizoval. Předpokládáte, že vás podpoří nějací poslanci z ODS či jiných klubů? Například Zuzana Majerová Zahradníková, která klub opustí a která uvedla, že od vás dostala nabídku?

Nejsem její tiskový mluvčí. Řeknu jen, že zamilovaní jsou do mě asi i někteří muži. Mluvím se spoustou poslanců a senátorů z různých stran. Nikoho nelanařím, musí chtít sami.

Bude mít odvolání ze školského výboru dopad na vaši práci ve sněmovně?

Ani ne. Návrh zákona může dát každý poslanec, když pro něj má podporu. Ta pozice je formální, většina českých občanů netuší, že jsou nějaké výbory a kdo je vede.

Jaké jsou programové pilíře vznikající strany?

Podstatné jsou tři pilíře. Jeden bude, že žijeme v České republice. To znamená programovou část o tom, že se máme starat o problémy české a neřešit problémy někoho jiného. Další akcent bude, že bohatství vzniká z práce. To znamená, že normální je pracovat nikoli čerpat. Třetí akcent bude obrana normálního světa. To znamená věci týkající se rodin, výstavby bytů, dopravy a tak dále. To budeme s velkou vervou hájit. Program v jádru máme. Máme řadu expertů, kteří jej pro jednotlivé obory budou rozpitvávat.

Budou tím programem tepat i témata patriotismu, vlastenectví nebo důraz na národní státy?

Demokracie podle mě nejde bez národních států. Tedy to souvisí s tím, co jsem říkal o životu v České republice, národní demokracii a zájmu o její problémy.

Pomáhá vám s ním i váš otec?

Táta se na programu nepodílí, komunikuji s ním ale pravidelně. Útoky na nově vznikající subjekt jsou dvojího druhu. Jeden je, že jsem solitér a snesu jen stranu, kde budu sám. To rychle vyvrátím, až přípravný tým představíme. A druhý je, že se mnou stranu zakládá tatínek a jsou s tím spojeny útoky na devadesátá léta.

Nějakou roli tedy váš otec hrát bude?

Emeritní roli tam hrát bude, když bude chtít.

‚Chceme se podílet na vládě‘

Máte nějaký vzor? Srovnáváte se například s maďarským premiérem Viktorem Orbánem nebo polským předsedou PiS Jaroslawem Kaczynským?

Srovnávat se určitě nemohu. Jsou to lidé, kteří dokázali vybudovat silnou stranu a vyhrát volby, my máme takřka hotový přípravný výbor. O těch vzorech a srovnávání je nyní těžké mluvit.

Název strany už máte?

Ten vám říct nemůžu, navíc ještě projde malou oponenturou.

Čí oponenturou?

Máme lidi, kteří se vyznají v marketingu. Ví, na co lidé reagují, nereagují, co je vhodné. Máme nějaký shortlist, a z toho budeme vybírat.

A kdy přijde čas říct detaily?

Kolem evropských voleb představíme další podrobnosti a velký rozjezd plánujeme na září.

Budete v čele strany jako předseda?

Budu stát v čele strany.

Chcete jít do krajských voleb 2020. Je nějaké číslo voličského zisku, které by vás uspokojilo?

My primárně cílíme k sněmovním volbám v roce 2021. Mezi tím budou krajské a senátní, těch se samozřejmě zúčastníme, čísla zatím říkat nebudu.

Jaký je tedy cíl pro sněmovní volby 2021?

Ten cíl je jasný. Smyslem politiky je hájit nějaké hodnoty. Mým cílem je dosáhnout takového výsledku, abychom ty hodnoty mohli hájit. To znamená podílet se na vládě.

Chcete být ministrem školství?

Nejde o posty. Chceme hájit program. Jsou v něm důležité věci, které jsou myslím většinou českých politických subjektů opuštěny, nebo je hájí jen tak verbálně, nikoliv ve skutečnosti. To chci dělat. Kdo bude předseda školského výboru a podobně, mě nevzrušuje.

Budete kandidovat v krajských volbách?

Strana ano, já určitě ne. Já budu kandidovat ve sněmovních volbách.

Máte ambice na celonárodní stranu s organizacemi v každém kraji?

Ta strana má být velká, která bude mít v každé vesnici svého hasiče, hospodského nebo paní učitelku. Někoho, kdo tam její hodnoty bude hájit. To je cíl pro budování strany.

Na krajské i senátní volby strany vydávají desítky milionů korun. S jakou částkou předběžně počítáte vy?

Teď vím, že máme dost peněz na to, abychom stranu založili. Až budeme řešit kampaň, budeme řešit rozpočet. Nyní je to předčasné.

Máte sponzora?

Samozřejmě, máme lidi, kteří nám poskytli nějaké finanční prostředky. Konkrétní být nechci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Další problém v poslaneckých řadách ODS. Fiala však vylučuje další odchody

Související články