ANO bagatelizuje zprávu Komise a odkazuje na českou legislativu. Zpráva ale vychází z unijní

Babišův střet zájmů

ANO bagatelizuje zprávu Komise a odkazuje na českou legislativu. Zpráva ale vychází z unijníNOVÉ 1
Domov

Karolína Vaverková

Premiér Andrej Babiš a politici hnutí ANO bagatelizují zprávu právní služby Evropské komise, která o víkendu unikla do médií, a opakují, že premiér vyhověl českému zákonu o střetu zájmů. Uniklá zpráva přitom vychází z možného porušení evropské legislativy, která platí od srpna letošního roku. Podle unijních právníků může být Babiš ve střetu zájmů kvůli dotacím pro Agrofert, protože jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování o využívání fondů z evropského rozpočtu. 

Premiér Babiš trvá na tom, že není žádný důvod, aby Česko kvůli jeho údajnému střetu zájmů vracelo peníze z evropských dotací pro firmy jeho bývalého koncernu Agrofert. Názor podle Babiše podepřela analýza ministerstva spravedlnosti, která se ale věnovala české, nikoli evropské legislativě. Naopak podle dokumentu právní služby Evropské komise, který o víkendu unikl do médií, může být Babiš ve střetu zájmů podle evropské směrnice. která platí od srpna, kvůli dotacím pro Agrofert, protože jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování o využívání fondů z evropského rozpočtu.

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger očekává v příštích dnech či týdnech odpověď na dopis, kterým se kvůli možnému střetu zájmů Babiše v pátek obrátil na českou vládu. „Je třeba to vidět v rámci nového finančního nařízení a faktu, že od srpna letošního roku platí vůči konfliktům zájmů přísnější přístup,“ upozornil komisař.

Babiš po pondělním zasedání vlády řekl, že Česko nebude žádné peníze Bruselu vracet, protože k tomu není nejmenší důvod. Analýzu, kterou zveřejnil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO), hodlá poslat Evropské komisi. Uniklá zpráva právníků komise uvádí, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování. Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z dotací, které byly Agrofertu vyplaceny letos. Loni podle Evropské komise Agrofert inkasoval zhruba 2 miliardy korun.

Skutečnost, že je Babiš vzhledem ke svěřenským fondům, kam převedl akcie Agrofertu, stále konečným uživatelem výhod, odpovídá podle názoru právní služby komise „hospodářskému zájmu“, jak jej definuje 61. článek nařízení o pravidlech pro unijní rozpočet. V něm stojí, že střet zájmů nastává, pokud je „ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí“ kvůli rodinným důvodům, citovým vazbám, kvůli politické či národní sblíženosti a právě také kvůli možným hospodářským zájmům.

Kněžínek se odkazuje pouze na české právo, unijní nekomentuje

Podle Kněžínka odpovídá Babišův postup českému právu, k unijnímu se nevyjádřil. „Otázka toho, kdo je beneficientem, není rozhodná,“ uvedl. Zákon podle něho není v rozporu s evropským nařízením. Současně ale řekl, že právníci nezkoumali evropské právo. „To není naše gesce, k tomu jsme se nevyjadřovali,“ uvedl. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) považuje za nejdůležitější, že se premiér nepodílí na plnění rozpočtu – neposkytuje dotace, nepodílí se na finančním řízení či auditech, takže nemůže být ve střetu zájmů.

Naopak předseda Pirátů Ivan Bartoš v pondělí vyzval ministerstvo zemědělství a další tři úřady, aby důsledně naplňovaly evropské nařízení zakazující střet zájmů u politiků. Babiš podle Bartoše ve střetu zájmů je, když Agrofert, který vložil do svěřenských fondů, čerpá zemědělské dotace. České úřady dosud podle Bartoše evropské nařízení, které platí od srpna, porušují.

Podle organizace Transparency International (TI) se analýza ministerstva spravedlnosti nevěnuje konkrétní Babišově situaci, ale jde o obecný právní rozbor, který podezření nijak nevyvrací. Podnět k Evropské komisi kvůli podezření na možný Babišův střet zájmů podala v září právě TI. Organizace také uvedla, že i podle analýzy při posuzování rozhodujícího vlivu v daném subjektu nezáleží na tom, zda je tento vliv reálně uplatňován, či nikoli. „Postačí reálná možnost ho uplatnit,“ doplnila.

Dostálová i premiér uvedli, že komise se zatím oficiálně nevyjádřila. „Stále čekáme, že EK nám něco řekne a ona nám nic neříká,“ uvedl Babiš s tím, že v polovině října poslal komisařům devítistránkový vysvětlující dopis. Stejně jako v případě nedávno zveřejněných informací o údajném únosu Babišova syna na Krym kvůli kauze Čapího hnízda hovoří předseda vlády o úmyslném načasování zveřejnění unijní právní analýzy. „Dnes odpoledne bude řešit EU rozpočet, nepochybuji, že různí europoslanci to využijí k napadání mé osoby a o to jde,“ uvedl Babiš s poukazem na blížící se evropské volby.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Transparency International: Analýza ministerstva podezření o Babišovi nevyvrací

Komisař pro rozpočet EP čeká odpověď z Prahy na svůj dopis o možném střetu zájmů Babiše

Česko prý dotace Bruselu za Agrofert vracet nebude, prohlásil Babiš