Spisovatel Michal Viewegh vydal novou knihu, předlohou mu byl redaktor Týdeníku Echo Jiří Peňás

VIEWEGH A PEŇÁS

Spisovatel Michal Viewegh vydal novou knihu, předlohou mu byl redaktor Týdeníku Echo Jiří PeňásNOVÉ
Autor knihy Výpravy pro starší a pokročilé, novinář a částečná předloha pro postavu Leopolda v nové knize Michala Viewegha, Jiří Peňás. Foto: Echo24
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Do nejnovější knihy Michala Viewegha částečně pronikl spisovatel, komentátor a literární kritik Týdeníku Echo Jiří Peňás. Viewegh se totiž podle svých hlavních slov při tvorbě stejnojmenné hlavní postavy knihy Převážně zdvořilý Leopold nechal inspirovat právě svým dlouholetým kamarádem Peňásem, na němž prý založil Leopoldův fyzický popis.

Hlavní postava Vieweghovy knihy Leopold, přezdívaný Polda, je novinář ve středním věku. Ve své práci je dobrý, ale v soukromém životě mu to tolik nejde. Snaží se totiž pořád zůstat zdvořilý, což mu někdy pořádně zavaří. „Když se rozhodne doprovodit svou ženu, povoláním učitelku, její dvě kolegyně a tchyni na hudební festival Sázavafest, podstoupí jeho život zatěžkávací zkoušku,“ stojí v anotaci.

„Z části jsem tam já, zčásti kamarádi. Při fyzickém popisu Leopolda jsem se nechal inspirovat třeba vzhledem svého kamaráda novináře Jiřího Peňáse,“ uvedl Viewegh pro iDnes.cz. V rozhovoru pro Echo24 Viewegh řekl, že se jednalo spíše o žert, ačkoliv podobnost mezi Leopoldem a Peňásem se nedá popřít. „Je tam především fyzická podobnost, i Leopold je plešatý. Zároveň je výmluvný, sečtělý a inteligentní,“ uvedl Viewegh s tím, že v tom se určitě postavy podobají. „Zároveň je Leopold trochu i crazy člověk, takže v tom je také určitá analogie,“ dodal pro server Echo24.

Foto: Echo

Jiří Peňás je nejen novinář, ale i spisovatel. V roce 2001 Peňás nejprve vydal knihu Deset procent naděje. Posledním dílem, které zatím Peňás publikoval, je soubor cestopisných esejů nazvaný Výpravy pro starší a pokročilé. „Padesát sedm míst a padesát sedm kapitol v nekonečném seriálu, který Jiří Peňás píše deset let každý týden a který má své věrné čtenáře,“ stojí v anotaci knihy Výpravy pro starší a pokročilé, která je k dostání na e-shopu Týdeníku Echo.

„Michal Viewegh je můj starej kamarád z dávných dob, takže mi to vůbec nevadí, naopak se tomu směju,“ uvedl pro Echo24 Peňás. „Knihu jsem ještě nečetl, ale mluvil jsem s ním o tom a ptal jsem se ho, co je to za blbost“ dodal s úsměvem novinář, který je mimo jiné držitelem Novinářské křepelky či Ceny Ferdinanda Peroutky, s tím, že odhaduje, že postava Leopolda se mu nejspíš podobá „plešatostí, mírnou nadváhou a brýlemi – a plnovousem“. „Je pravda, že můj zjev je natolik imponující, že se Michalovi (Vieweghovi) vůbec nedivím,“ dodal v nadsázce Peňás.

Co se týká postavy novináře Leopolda, vycházel podle svých slov Viewegh ze své vlastní zkušenosti. „Podobně jako Leopold i já jsem byl fejetonista. Psal jsem v různých obdobích svého života fejetony pro MF Dnes a především pak pro Lidové noviny,“ řekl pro Echo24. Zároveň ale dodal, že se skutečnou žurnalistikou založenou například na denním zpravodajství zkušenosti nikdy nenabral.

Michal Viewegh je autorem některých velmi známých románů jako jsou Báječná léta pod psa, Účastníci zájezdu či Román pro ženy. Všechny tyto knihy byly postupem let zfilmovány. V roce 2012 přežil Viewegh prasknutí aorty, ze kterého se musel rehabilitovat nejprve v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a později na Malvazinkách. V roce 1993 získal prestižní Cenu Jiřího Ortena či ceny čtenářů Magnesia Litera.

Peňás má za sebou dlouhou novinářskou kariéru. V roce 1992 nastoupil do deníku Prostor, po jeho krachu pracoval v Mladé frontě a Lidových novinách. Od roku 1995 vedl kulturní rubriku v Respektu a od roku 2000 časopisu Týden. V roce 2009 se vrátil do Lidových novin, v roce 2016 odešel do Týdeníku Echo, kde pracuje dodnes.

Foto: Echo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články