1 spor před komunálními volbami

Válka přátel v ČSSD: zastupitel podal trestní oznámení na primátora

NOVÉ

Témata: ,

Trestní oznámení na primátora Plzně Martina Zrzaveckého (ČSSD) podal těsně před komunálními volbami jeho stranický kolega a zastupitel třetího plzeňského obvodu Aleš Hess. Důvodem je, že Zrzavecký nařkl Hesse v interní facebookové skupině, v níž ČSSD řeší volební kampaň i další záležitosti, z několika trestných činů, uvedla plzeňská regionální televize TV ZAK. Hess dnes odpoledne ČTK podání trestního oznámení potvrdil.

Zrzaveckého mrzí, že se rozdílné názory staly „mediálně propíranými“ a je připraven podat vysvětlení na policii. Kauzou se bude zabývat v pátek 31. srpna mimořádné zasedání předsednictva OVV ČSSD Plzeň.

„Důvodem je nařčení mé osoby. Podal jsem ho v polovině srpna,“ řekl Hess ČTK. Byl by rád, aby policie vše prošetřila a aby se ukázala pravda. Městská organizace tento spor zatím neřešila.

V říjnových komunálních volbách figuruje Hess na sedmém místě kandidátky ČSSD za městský obvod Plzeň 3, Zrzavecký znovu kandiduje na primátora a plzeňskou městskou organizaci sociální demokracie řídí.

V Plzni se už několik měsíců mluví o sporech v této organizaci. Mezi nejsilnějšími dosavadními rozporuplnými tématy byla už schválená fúze městské firmy Plzeňská teplárenská s Plzeňskou energetikou z holdingu EPH miliardáře Daniela Křetínského. Diskutuje se také o tom, že jedna z frakcí ČSSD usiluje o primátorskou funkci.

Hess: je to čistě osobní spor

„Mohu potvrdit, že jsem podal podnět k prošetření. Nemá to nic společného s prací pana Zrzaveckého jako primátora, je to čistě osobní spor,“ řekl Hess. Blíže se vyjádří později.

„Podal jsem podnět na pana Zrzaveckého jako na soukromou osobu, nikoli jako na primátora. V běžné diskusi (o přípravě volební kampaně) mě označil za pachatele několika trestných činů. Použil také formulaci, která se dá použít jako výzva k násilí na mé osobě,“ řekl televizi Hess.

„V žádné z těch věcí, které popisoval pan Zrzavecký, jsem nebyl nikdy odsouzen, obviněn a pokud vím, tak ani vyšetřován,“ uvedl dále. Jednání ho prý šokovalo a cítí se tím poškozen a ohrožen. V diskusním fóru je podle Hass zapojeno přes 60 lidí.

„Celá situace vznikla na základě interní komunikace členů plzeňské sociální demokracie a týká se interních sporů a rozdílných názorů a postojů,“ řekl dnes ČTK Zrzavecký.

Interní skupinu založil podle Zrzaveckého právě Hess a přidával do ní lidi, aby tam probírali politická a komunální témata. „Říkal jsem mu několikrát, že se bojím, aby odtud neutekly informace. Odpovídal, že to není možné, že ti lidé jsou prověření, a pak se stalo, že to uteklo,“ uvedl. V úterý tam primátor napsal, že s diskusí končí, protože z ní unikly informace. „A teď na to reagují lidé a dávají mu (Hessovi) za vinu, že poškodil sociální demokracii,“ dodal.

Z nového čísla Boris Johnson: blonďatý král světa. Kdo je budoucí britský premiér?

Echo týdne: Královna kurtů, švédská péče a expremiérova hypotéka ● Komentář: Nastal čas přistřihnout plebsu křídla ● Recenze: A co když to Německo nezvládne? ● Historie: Největší úspěch bledých tváří

Babiš už měl dávno rezignovat Odborový předák Josef Středula nejen o premiérovi
Smrt legendy o ušlechtilém nacistovi Nová fakta o architektu Albertu Speerovi

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.