Kuvajtské celebritě se nelíbí, že filipínské služky už nebudou úplnými otrokyněmi

Pracovní podmínky v Kuvajtu

Kuvajtské celebritě se nelíbí, že filipínské služky už nebudou úplnými otrokyněmiNOVÉ
Kuvajtská blogerka Sondos Alqattanová. Foto:

Printscreen: Turkic News/Twitter

1
Svět

fk Echo24

Když mladí brojí za staré pořádky. Kuvajtský parlament nedávno schválil zákon, který by měl zlepšit podmínky pro pracovníky a pracovnice z Filipín. Nově mají mít jeden den v týdnu volno a zaměstnavatelé jim již nesmí zabavovat cestovní pasy. Proti zákonu se prostřednictvím videa silně ohradila kuvajtská blogerka a internetová celebrita, Sondos Alqattanová, která ho označila za „ubohý“. Na Alqattonovou se za její slova záhy snesla kritika.

„Jak můžete mít doma služku, která má u sebe pas? Kdyby utekla zpět do své země, kdo mi to nahradí? Už nechci filipínskou služebnou,“ rozčiluje se Alqattanová ve videu. Ještě méně se jí líbí, že Filipínky budou mít volný den v týdnu. „Aby služka měla den v týdnu volno? To jsou čtyři dny měsíčně… A my nevíme, co bude v ty dny dělat, když má pas,“ stěžuje si dále.

Alqattanovou, která má na svém instagramovém účtu přes 2,4 milionů followerů, brzy po zveřejnění videa zkritizovala například mezinárodní organizace Migrante International hájící práva filipínských obyvatel pracujících v zahraničí. Názory mladé Kuvajťanky označila za „otrokářské“. Jde prý o „zpátečnický pohled, který doslova patří do středověku“. Kritici se dále snaží přimět sponzory Alqattanové, aby ji přestali finančně podporovat.

Nejde zdaleka o první kontroverzi týkající se pracovních podmínek Filipínců v Kuvajtu. Letos v únoru filipínské úřady vydaly dočasný zákaz výjezdů svých obyvatel do Kuvajtu. Stalo se tak poté, co v kuvajtském hlavní městě nalezli tělo 29leté filipínské pracovnice Joanny Daniely Demafelisové. Tu pachatel rozřezal a schoval v mrazáku.

Nedůstojné pracovní podmínky a hrubé chování od zaměstnavatelů jsou častým důvodem rozepří mezi Filipínami a Kuvajtem. Filipínský prezident Rodrigo Duterte nedávno vyzval všechny z přibližně 276 tisíc Filipínců pracujících v Kuvajtu, aby se vrátili domů. Těm, kterým již vypršelo vízum, nabídl i letenku zdarma.

Čtěte také: VIDEO: Slovák, který ukopal k smrti Filipínce, se s bezvládnou obětí fotil

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.