Vzepřel se diskriminaci mužů. Soud v Bavorsku o ženská parkovací místa skončil smírem

Spor o parkování

Vzepřel se diskriminaci mužů. Soud v Bavorsku o ženská parkovací místa skončil smíremNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Spor o parkovací místa v bavorském městě Eichstätt určená ženám skončil smírem, město i žalobce, který se jako muž cítil vyhrazeným stáním diskriminován, souhlasili s dohodou navrženou mnichovským soudem. V rámci ujednání město ke stáním doplní dodatkové tabulky s informací, že vyhrazení místa pro ženy je pouze doporučením, takže zde mohou parkovat i muži.

Hornobavorský Eichstätt se rozhodl stání pro ženy zřídit v rámci zvýšení bezpečnosti poté, co zde byla v roce 2016 znásilněna žena. Šestadvacetiletý student práv Dominik Bayer si během návštěvy města vyhrazených stání všiml a protože je považoval za diskriminaci mužů, rozhodl se na město podat žalobu.

„Tato místa vnucují myšlenku, že veřejná bezpečnost je primárně určena ženám. Znamená to, že ženy mají větší právo na bezpečnost než muži?“ argumentoval Bayer. Dodal, že cílem jeho žaloby bylo vyvolat debatu o rovnoprávnosti mezi muži a ženami.

Město se hájilo tím, že cedule označující parkovací místa pro ženy měla vždy jen doporučující charakter a že žádný muž by potrestán nebyl, kdyby zde své vozidlo odstavil.

Soud se legálností cedulí nezabýval, jasně ale konstatoval, že podoba značení v Eichstättu vyvolává dojem, že na vyhrazených místech mohou parkovat výhradně ženy. Soud nicméně navrhl jako řešení sporu doplnit značení, aby bylo jasné, že místa jsou sice doporučována ženám, ale mohou zde bez obav z postihu parkovat i muži.

Zástupce města i Bayer s tímto řešením souhlasili, obě strany sporu ho navíc berou jako své vítězství. „Je to vítězství pro všechna ženská parkovací místa v Německu,“ prohlásil šéf městského právního oddělení Hans Bittl. Bayer je zase spokojen s tím, že soudní pře vyvolala veřejnou diskuzi. Doufá, že lidé budou nyní více přemýšlet o tom, zda by v Německu měla vůbec existovat privilegia podle pohlaví.

Případ v Německu doprovázel velký zájem médií, neboť se očekávalo, že soud určí, zda ženská stání znamenají diskriminaci mužů. Tato otázka ale zůstala nezodpovězena, poznamenala DPA.

Stání vyhrazená ženám jsou v Německu na veřejných místech, ale i soukromých parkovištích poměrně běžná. Tato místa jsou více osvětlená a často monitorovaná kamerami, v případě garáží jsou také blíže k východům.

Mluvčí německého autoklubu ADAC dnes uzavřený případ považuje za první, který se týkal veřejného prostranství a který se dostal k soudu. Právník Geedo Paprotta ale v roce 2016 napsal v novinách sloupek o tom, jak se rvačka kvůli ženskému parkovacímu místu dostala před soud v Landshutu.

Incident se stal v roce 2013, když jistý postarší muž zaparkoval na místě vyhrazeném ženám. Jiný muž ho na tento fakt upozornil, ale řidič výtky ignoroval, takže samozvaný strážce pořádku přešel na pěsti. Soud mu za to uložil podmínku a pokutu 5000 eur (zhruba 129.000 korun).

Paprotta v rozhovoru s DPA řekl, že sloupek tehdy nepsal kvůli tomu, aby si dělal legraci z vyhrazených míst pro ženy, ale z lidí, kteří se kvůli ženským stáním chovají směšně. Sám je přesvědčen o tom, že ženy čelí v současné společnosti rozsáhlé diskriminaci.

Zcela opačný je pak případ z Tribergu na jihozápadě Německa, kde radnice v roce 2012 v městském parkovacím domě vyčlenila dvě místa pro muže, za což si vysloužila kritiku za sexismus, ale i pochvalu za snahu o rovnoprávnost. Starosta Gallus Strobel tehdy uvedl, že zmíněná dvojice parkovacích míst je natolik stísněná, že by zde ženy zaparkovaly jen velmi obtížně. O kontroverzních parkovacích stáních poté informovala média po celém světě, a město se tak díky tomu dostalo do hledáčku turistů. Jen v roce 2012 městečko s necelými 5000 obyvateli navštívilo 400.000 lidí, což tehdy radnice označila za rekord.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hádka o parkování skončila smrtí, střelec je volný. Zákon neporušil, tvrdí policie

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články