Třídění odpadu začíná už v našich domácnostech. Má to smysl!

Třídění odpadu začíná už v našich domácnostech. Má to smysl! 3
INZERCE
Echo24
Sdílet:

72 % Čechů třídí odpad. Přispívají tak k omezení skládek, šetří přírodní suroviny a chrání ovzduší
kolem sebe.

Třídění odpadu už v českých domácnostech doslova „zdomácnělo“. Většina z nás jej považuje za naprostou samozřejmost – třeba i díky tomu, že k třídění odpadu tu máme velmi dobré podmínky. V celé ČR je k dispozici už bezmála 350 000 nádob na třídění odpadů a ze svých domovů to k nim máme v průměru 96 metrů. Každý z nás tak za rok vytřídí zhruba 45 kilogramů odpadů. A tím dáváme odpadu druhou šanci a šetříme přírodu.

Někdo si to možná ani neuvědomí, ale jedině tím, že odpad vytřídíme, umožníme jeho recyklaci. Vytříděný odpad z barevných kontejnerů odváží svozové vozy nejprve na třídicí linku, kde se rozhoduje o tom, jaké materiály se aktuálně dotřiďují a jaké druhotné suroviny z vytříděného odpadu následně vzniknou. Takto roztříděné odpady se pak na třídicí lince ještě slisují do balíků a putují ke konečným zpracovatelům.

Z druhotných surovin se vyrábí buď zcela nové výrobky, nebo jsou přidávány k dalším surovinám pro výrobu nových produktů – to je častější případ. Klasickým příkladem jsou sklárny nebo papírny, kde jsou skleněné střepy, nebo sběrový papír, přidávány k primárním surovinám.

A co že se to z vytříděných odpadů vlastně vyrábí?

Tak třeba z PET lahví se vyrábějí například fleecové mikiny, sportovní oděvy, netkané textilie, atd. Směsné plasty se zpracovávají třeba na plastové plotovky, palisády, plastovou dlažbu. Uplatnění mají i nápojové kartony, které lze díky moderním technologiím proměnit nejen na nový papír, ale také na stavební a izolační desky, které se používají ve stavebnictví jako alternativa sádrokartonu nebo izolace domů. Z vytříděného skla se vyrábějí především lahve na minerálky, alkohol, nebo zavařovací sklenice. Tabulové sklo se pak znovu zpracovává na stejný produkt. Zlomek vytříděného odpadu, tzv. výmět, který nelze zpracovat, ale svou pouť končí již na třídicí lince.
Putuje na skládku, nebo v lepším případě k energetickému využití odpadu do spalovny, kde je využit k výrobě tepla a elektrické energie.

Další informace o třídění a recyklovaných výrobcích najdete na www.jaktridit.cz nebo na www.samosebou.cz.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz