Přísaha bude ve volbách kandidovat samostatně, lídrem předseda Róbert Šlachta
SNĚMOVNÍ VOLBY
Hnutí Přísaha bude v nadcházejících parlamentních volbách kandidovat samostatně. Celostátním lídrem bude předseda strany a senátor Róbert Šlachta, povede kandidátku v Ústeckém kraji. Jednomyslně o tom rozhodla republiková rada hnutí. Informoval o tom mluvčí strany Ondřej Požár.
"Jdeme do voleb sebevědomě, s čistým štítem, s čistým svědomím. Naše kandidátky jsou otevřené i dalším nezávislým osobnostem. Tímto vyzývám všechny, kteří jsou nespokojení se současnou politickou situací, také vyzývám nespokojené členy stran, které se spojily v různých uskupeních, aby se k nám připojili," uvedl Šlachta.
Šlachta, někdejší ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), založil hnutí v roce 2021, letos v lednu na sněmu obhájil funkci předsedy, protikandidáta neměl. Po znovuzvolení uvedl, že spolu s novým vedením se chce zaměřit na dvě priority - posílení regionálních struktur hnutí a přípravu na podzimní volby do Poslanecké sněmovny. "Chceme být silnější a blíže lidem v krajích, protože právě tam se rozhoduje o budoucnosti naší země," řekl Šlachta.
Ve volbách do Evropského parlamentu loni v červnu Šlachta kandidoval na 21. místě kandidátky uskupení Přísaha a Motoristé a získal třetí největší počet preferenčních hlasů. Do europarlamentu se z této kandidátky nakonec dostali bývalý automobilový závodník Filip Turek (nestraník za Přísahu) a socioložka Nikola Bartůšek (Přísaha). Na podzim byl Šlachta zvolen senátorem ve volebním obvodu Břeclav. V krajských volbách ale strana úspěšná nebyla, nezískala ani jednoho zastupitele.
Letos v dubnu Šlachta v rozhovoru zveřejněném na serveru iDNES.cz řekl, že hnutí Přísaha vyjednává o možné spolupráci pro podzimní volby do Sněmovny se sociální demokracií (SOCDEM). Předsednictvo SOCDEM ale vyzvalo ke společnému postupu hnutí Stačilo!. Šlachta tehdy zároveň odmítl spekulace o tom, že by Přísaha jednala o spolupráci také s hnutím ANO.
Přísaha by se podle posledního průzkumu STEM do Sněmovny nedostala, nedokázala se přehoupnout přes tříprocentní volební výsledek.