Utratí vláda za obědy pro děti pět miliard? Chceme to zavést co nejdříve, zní z ČSSD

obědy zdarma pro všechny?

Utratí vláda za obědy pro děti pět miliard? Chceme to zavést co nejdříve, zní z ČSSDNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Obědy zdarma pro děti na prvním stupni základních škol se v minulých týdnech staly tématem slibů mnoha politiků. Na jednotném návrhu se však zatím nedokázala dohodnout ani vládní koalice. Zatímco ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) prosazuje bezplatné obědy plošně, podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by bylo lepší obědy financovat pouze nejchudším. Oba návrhy nyní projedná vláda. Sociální demokraté připouštějí i další, kompromisní řešení. „Jde nám o to, aby se ten institut poskytování obědů zavedl co nejdříve,“ řekla deníku Echo24 Alena Gajdůšková (ČSSD).

S plánem plošného dotování obědů přišla loni na podzim ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Obdobný návrh následně ve sněmovně předložila skupina poslanců v čele se stranickou kolegyní Maláčové Kateřinou Valachovou. Stát by podle poslaneckého návrhu měl dotovat obědy všem dětem v mateřských školách i na prvním stupni základních škol.

Návrh byl však kritizován částí opozice, výtky však měla i některé ministerstva, v připomínkovém řízení jej podpořil pouze úřad Maláčové. Námitky proti němu vznesla ministerstva financí či školství, která předloženému návrhu vyčítala zejména náklady – projekt by státní rozpočet podle předkladatelů vyšel na více než 5 miliard. Z připomínek ministerstev vyšli i vládní legislativci – návrh doporučili zamítnout. Předloha podle nich neupravuje způsob, jakým by stát školní obědy finančně zajistil, a zřizovatelé škol by tak na ně většinou neměli peníze.

Ministerstvo školství tak nyní přišlo s vlastní variantou obědů zdarma. Podle ní by stát nově financoval obědy těm dětem, jejichž rodiče pobírají přídavky na děti. Plošné obědy zdarma pro nejchudší děti podle něj vyjdou státní rozpočet na 1,7 miliardy korun. „Náš návrh lépe cílí na potřebné děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Měl by se týkat asi 170 000 dětí,“ uvedl ministr Robert Plaga.

„Je to málo, budeme dále jednat“

Sociální demokracie však trvá na tom, že návrh koaliční partnera je nedostatečný. „Tak, jak je to v tuto chvíli v návrhu MŠMT, to je skutečně málo,“ řekla deníku Echo24 poslankyně sociálních demokratů Alena Gajdůšková. „Samozřejmě, značka ideál je, aby to bylo plošné, proto jsme to také tak navrhli,“ dodala poslankyně s tím, že primárním cílem sociálních demokratů je především to, aby byla změna přijata co nejdříve.

Podle Gajdůškové současný návrh ministra Plagy problém s obědy ve školách nevyřeší. „Návrh pana ministra je pro nás málo, protože to zase nesměřuje k těm rodinám, kterých je bohužel většina, které tak jak tak žijí od výplaty k výplatě. Takže my chceme, aby ty obědy měly placené i ty rodiny, které nespadají pod ty dávky, ale přitom na tom nejsou nijak růžově,“ řekla deníku Echo24 poslankyně.

„O těch parametrech samozřejmě může být debata. My jsme určitě připraveni jít na kompromisní návrh. Paní ministryně Maláčová má zpracované podmínky, které jsou pro nás důležité, abychom to podpořili,“ dodala pro deník Echo24 Alena Gajdůšková.

Na přídavky na dítě má nárok rodina s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Například příjem rodičů jednoho dítěte do šesti let tak nesmí překročit 20 817 korun, rodičů se třemi dětmi od pěti do 12 let 32 373 korun.

Nápad na bezplatné poskytování začátku loňského prosince podpořil i premiér Andrej Babiš, inspiraci pro zavedení obědů pro děti zcela zdarma získal podle svých slov během návštěv Slovenska, Maďarska či Finska, které obědy zdarma žákům poskytují. Ačkoliv premiér původně avizoval, že počítá se změnou, zajišťující jedno bezplatné jídlo denně všem žákům v určené věkové skupině, později však shodně se svým stranickým kolegou a šéfem resortu školství uvedl, že by se úleva měla týkat pouze rodičů, pobírajících přídavky.

Návrh na úplné nebo částečné financování obědů ze státního rozpočtu by mohli podpořit i komunisté. Podle poslance Jiřího Dolejše je však podstatné, jakým konkrétním způsobem by podpora byla poskytována. „Jinak by samozřejmě plošná dávka i pro děti bohatých rodičů byla absurdní plýtvání. Pokud ale dotace směřuje školním jídelnám, je otázka, jak chudé a bohaté děti u výdeje jídla rozlišit,“ uvedl pro deník Echo24 Jiří Dolejš s tím, že se o podpoře některého z návrhů bude rozhodovat až podle jejich konkrétní podoby.

Konkrétní podoba návrhu a jeho finanční stránka je klíčová i pro Piráty. „Již dnes je dotovaná většina ceny obědů pro děti ve školách. Rádi bychom viděli finanční rozvahu, pokud by byla dotace plná,“ řekl již dříve deníku Echo24 poslanec Lukáš Bartoň. „Poskytnutí plné dotace u školních obědů s sebou nese mnoho žádoucích pozitivních aspektů a rádi bychom se zabývali jejím možným zavedením stejně jako nastavením kontrolních mechanismů a podmínek užití. Školní obědy zdarma vedou tam, kde je kraje přes administrativně složité dotace uplatňují už dnes,“ dodal Lukáš Bartoň.

Nepotřebné plýtvání penězi, míní část opozice

Návrh na poskytování obědů zdarma pro školáky opakovaně kritizuje opozice. „Je škoda, že aktuální růst využívá vláda místo na potřebné změny státní správy, kvality vzdělávání nebo investic do dopravní infrastruktury na obědy zdarma, jízdné téměř zdarma a podobně,“ uvedl pro ČTK v reakci na výsledky loňského hospodaření státu předseda ODS Petr Fiala.

Zástupci opozice pak kritizovali především to, že by se obědy dětem měly poskytovat plošně. „Když slyším o nových plánech vlády ohledně obědů pro děti na základních školách, mám chuť navrhnout zákon s jedinou větou. ‚Nic není zdarma.‘ Je možné, že jsou určité věci bezplatně. To však pouze znamená, že je zaplatí někdo jiný,“ uvedla k návrhu poslanců již před časem místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

V případě návrhu ministerstva školství je podle první místopředsedkyně strany zapotřebí provést další analýzy. „Návrh pana ministra zní rozhodně lépe než návrh sociálních demokratů, kteří chtějí plošně obědy bezplatně,“ uvedla pro deník Echo24 poslankyně. „Nicméně i tak se zřejmě bude týkat i rodin, které takovou pomoc nutně nepotřebují. Nemám k dispozici analýzu, ale stálo by za to vyhodnotit, zda by nebylo rozumnější navázat to na jinou dávku – příspěvek na živobytí. Každopádně je to k diskuzi,“ dodala Markéta Pekarová Adamová.

Část dětí obědy zdarma dostává

Kritici návrhů poukazují i na to, že již nyní je pro všechny děti dotována větší část oběda. Rodiče doplácí v průměru 30 korun na jedno jídlo. Ministerstva navíc mají programy, prostřednictvím kterých obědy pro děti z nejméně příjmových rodin financují. Do Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který za pomoci evropských fondů financuje ministerstvo práce a sociálních věcí, je v současnosti zapojeno 9 krajů, na oběd zdarma tak dosáhne přibližně 6 tisíc dětí. Další program poskytuje ministerstvo školství, v rámci jeho dotací chodí na obědy zdarma přibližně tisícovka dětí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Čím starší dítě, tím vyšší nároky na obědy. Do školní jídelny nechodí čtvrtina deváťáků

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články