Vodovody v Česku jsou příliš zastaralé, varuje sdružení
ZASTARALÉ POTRUBÍ
Vodovodní a kanalizační sítě jsou podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) na mnoha místech země za horizontem své životnosti, a tento stav dle nich nelze dále prohlubovat. Žádá tedy zvýšení investic na obnovu vodohospodářských sítí, aby se neopakovala situace na Praze 6, kde se koncem května vyskytovala kontaminovaná voda.
Členové SOVAK ČR vyrábějí a dodávají pitnou vodu pro více než 9,5 milionu obyvatel naší země a usilují o rychlejší tempo obnovy vodohospodářské infrastruktury v České republice s cílem minimalizovat rizika poruch, havárií, ztrát vody v potrubní síti a zlepšení kvality pitné vody.
„Občané naší země si zvykli na bezproblémové zásobování kvalitní pitnou vodou, aby tomu ale mohlo být i nadále, musí se pro to také něco udělat. To nejdůležitější je zvýšit tempo obnovy vodovodních a kanalizačních sítí, což je v zájmu všech občanů ČR,“ uvedl předseda SOVAK ČR František Barák. Řešením podle něj není vypovídání smluv mezi obcemi či městy a vodohospodářskými subjekty, které je provozují, ale větší důraz na kontrolu vodohospodářských plánů. Také by měly investovat veškeré finanční prostředky do obnovy a rekonstrukce sítí. „To se v současné době v takové míře, jak by to bylo možné, neděje,“ dodává Barák.
Hodnota vodárenského majetku v ČR v současné době přesahuje hodnotu jednoho bilionu korun, na jednoho obyvatele tak připadá hodnota v průměru kolem 100 tisíc korun. „Na obnovu majetku bychom potřebovali ročně investovat 18 až 20 miliard, realita je však jiná a investice se pohybují kolem 9 až 10 miliard korun,“ zdůrazňuje František Barák.