Zákazníky čeká cenový šok. Připravte se na zdražování hovězího, oleje nebo ovoce
CENY V PRŮMYSLU
Po čase nevelkých výkyvů a relativní stability přichází od zemědělců a potravinářů nepříjemná zpráva – jejich ceny v dubnu prudce vzrostly, přičemž ekonomové varují, že se to časem jednoznačně promítne do cen v obchodech. Za růstem cen stojí nejen domácí faktory, ale i šíření nákaz mezi zvířaty ve střední Evropě a omezená nabídka některých komodit.
Z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že ceny zemědělských výrobců vzrostly meziměsíčně o 3,2 procenta a meziročně o 15,7 procenta, což je nejvyšší hodnota od února 2023. Růst cen se přitom týká jak rostlinné (meziročně +17,3 procenta), tak živočišné výroby (+14,4 procenta). Výrazný cenový růst vykázaly i ceny potravinářských výrobků, které se oproti březnu zvýšily o 0,7 procenta.
Dramaticky rostou ceny vajec, hovězího i ovoce
Nejvýraznějším příkladem jsou vejce, jejichž cena meziročně stoupla o 42,5 procenta a meziměsíčně o 12,1 procenta. Tento skok je způsoben omezením nabídky v celé Evropě kvůli ptačí chřipce a současně také nutností přechodu k alternativním metodám chovu v důsledku tlaků na zrušení klecových chovů.
Problém je i u masa. Zdražil skot, jehož cena meziročně vzrostla o 25,8 procenta, a meziměsíčně o 4,6 procenta. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se na tom podepisuje šíření slintavky a kulhavky na Slovensku a v Maďarsku. „Čeští producenti kvůli nákazám omezují dovoz z těchto zemí, zatímco polští konkurenti vykupují český skot, což oboje šponuje cenu na domácím trhu,“ vysvětluje.
Dále se zvyšují ceny ovoce (+38,5 procenta), olejnin (+25,4 procenta), obilovin (+14,9 procenta) a čerstvé zeleniny (+14,4 procenta). Naopak jedinou potravinou, jejíž cena meziročně klesla, jsou brambory (-4,9 procenta).
„Nepříjemnou zprávou je další růst cen v zemědělství, který se dotýká prakticky všech segmentů – rostlinné i živočišné výroby. Je to jasná předzvěst zdražování potravin na českém trhu,“ říká Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas. Ekonomové se shodují, že spotřebitelé musí počítat s brzkým růstem cen v obchodech. „Potraviny by mohly letos zdražit celkově o šest až sedm procent, což je více, než se předpokládalo v prvním čtvrtletí,“ upozorňuje Kovanda.
Dopad na domácnosti bude citelný. Potraviny patří k základním položkám spotřebního koše a jejich zdražování zasahuje napříč příjmovými skupinami.
„Ceny v potravinářském sektoru rostou a v kombinaci s inflací v zemědělství vytvářejí tlak na další zdražování. V obchodech se to projeví velmi rychle – s typickým zpožděním několika týdnů,“ doplňuje Vít Hradil, hlavní ekonom Investiky.
Mimo potraviny je situace klidnější
Na rozdíl od segmentu potravin je vývoj cen v ostatních částech ekonomiky spíše umírněný nebo dokonce klesající. Obecně se ceny průmyslových výrobců v dubnu snížily o 0,8 procenta meziměsíčně a o 1,3 procenta meziročně. Týká se to zejména cen energií, uhlí, chemikálií a ropných produktů.
„Ceny průmyslových výrobců zůstanou tlumené z důvodu nižších cen energetických komodit. Slabá poptávka po zboží dále stlačuje výrobní ceny,“ vysvětluje Tereza Krček, analytička Raiffeisenbank. Upozorňuje také na možný cenový tlak v budoucnu v souvislosti s odklonem čínského zboží z USA do Evropy.
Podle harmonizovaných dat Eurostatu klesla v dubnu inflace v České republice na 1,7 procenta, což je nejnižší hodnota za posledních sedm let. Tento pokles ale podle analytiků nezohledňuje rychle rostoucí ceny ve výrobě, které se do spotřebitelských cen teprve promítnou.
Vývoj cen posiluje očekávání, že Česká národní banka (ČNB) nebude v červnu dál snižovat úrokové sazby. „Očekáváme, že příští a zároveň poslední snížení sazeb ČNB ve stávajícím cyklu přijde až v srpnu. Repo sazba by se mohla stabilizovat na 3,25 procenta,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.