1 Filipínský prezident

Nechal bych zabít tři miliony drogových dealerů, trvá na svém Duterte

, NOVÉ

Témata: , ,

Mluvčí filipínského prezidenta Rodriga Duterteho se pokusil vysvětlit páteční Duterteho výrok o narkomanech. Prezident prohlásil, že by si v boji proti drogám přál zabít tři miliony drogových dealerů a narkomanů na Filipínách. Jako příměr ale použil likvidační praxi Adolfa Hitlera.

Jeho mluvčí Ernesto Abella dnes prohlásil, že prezident neměl v „úmyslu zlehčovat šest milionů Židů, kteří zemřeli při holokaustu“. „Prezidentův výrok o likvidaci byl jiným vyjádřením tvrzení, jimiž je prezident přirovnáván k masovému vrahovi Hitlerovi, což prezident odmítá,“ sdělil Abella.

Potvrdil ale, že Duterte chtěl opravdu vyjádřit ochotu k fyzické likvidaci milionů Filipínců spojovaných s drogami. „Chtěl říci, že je ochoten nechat zabít tri miliony drogových dealerů, aby zachránil budoucnost budoucí generace v této zemi,“ uvedl Abella v prohlášení.

„Mělo-li Německo Hitlera, Filipíny by měly … Ale víte, mé oběti by byly zločinci a ukončilo by to problém této země a zachránilo budoucí generaci od zkázy,“ řekl Duterte v pátek.

Duterte se ujal funkce teprve v červnu a od té doby policisté zabili 1200 lidí a dalších 1800 osob přišlo o život za nevyjasněných okolností. Prezident už stihl adresovat nadávky také americkému prezidentovi Barackovi Obamovi a papežovi Františkovi, i když se později za výroky omluvil.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner k výrokům o Hitlerovi řekl, že vztahy s Filipínami musejí být založeny na „sdílených demokratických hodnotách a respektu k lidským právům“.

Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že lituje, že si Duterte vybral přirovnání k Hitlerovi a holokaustu v tématu svého boje proti drogám. Mluvčí úřadu Emmanuel Nahšon řekl, že doufá, že filipínský prezident svá slova vysvětlí.

Čtěte také:Prezident Duterte se hlásí k Hitlerovi. Rád by zavraždil miliony lidí

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.