Řídili nás ruští ‚poradci‘ vzpomíná bývalý ruský dobrovolník na Donbasu

Iluze ruského bojovníka na Donbasu

Řídili nás ruští ‚poradci‘ vzpomíná bývalý ruský dobrovolník na DonbasuNOVÉ
Anton Rajevský. Foto: Reprofoto: Rádio Svobodná Evropa
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Když na jaře 2014 propuklo proruské povstání na Donbase, ruský neonacista Anton Rajevský neváhal a plný ideálů se přidal k povstalcům. Když ale po několika měsících zjistil, že celé povstání je řízené z Ruska a že separatisté nepodniknou žádnou větší akci bez vědomí Kremlu, vrátil se zase rychle domů. Teď se snaží bojovat především proti ruské propagandě a přesvědčovat ostatní, aby nedělali stejnou chybu jako on a nejezdili na Donbas riskovat život.

Rajevského protiukrajinské angažmá začalo docela nenápadně, když si v březnu 2014 – tedy v době, kdy Ukrajina přišla o Krym – stoupl na náměstí v Petrohradě s cedulí, která hlásala: „Rusové podporují posílání ruských jednotek na Ukrajinu“. Už o pár měsíců později se Rajevský, který se tehdy hlásil k neonacismu, vydal na Ukrajinu osobně.

Záhy po příjezdu ovšem zjistil, že situace na Donbase se poněkud liší od toho, co prezentují ruská média. „S absolutní jistotou mohu říct, že všichni střední a vyšší velitelé separatistů – od praporu až po brigádu – jsou ruští poradci. Všechno vojenské vybavení, všechny zbraně, které jsme měli, byly z Ruska,“ řekl Rajevský v nedávném rozhovoru pro ruskou redakci Rádia Svobodná Evropa.

Separatisty řídí poradci, poradce řídí Kreml

Rajevský v rozhovoru upozornil, že na Donbase neviděl vojáky pravidelné ruské armády – ti se podle něj na Ukrajině objevují pouze ve vypjatých chvílích a po skončení bojů se zase stáhnou na ruské území. Naproti tomu ale zdůrazňuje, že veškeré větší operace separatistů řídí ruští vojenští poradci, kteří přijímají rozkazy z Kremlu.

„Ruští poradci jsou přímí velitelé na zemi a udávají rytmus celé vojenské mašinerii,“ uvedl Rajevský. „Možná, že v lokálních střetech velí přímo separatisté. Celkově lze ale říct, že prapory jsou sledovány, kontrolovány a přijímají rozkazy od ruských poradců, kteří zase dostávají rozkazy z Moskvy,“ dodal pro Rádio Svobodná Evropa.

Zpátky do Ruska se Rajevský vrátil po půl roce bojů, během nichž utrpěl i zranění. K návratu ho podle vlastních slov dovedlo obvinění ze strany separatistů, že střílel na vlastní pozice.

Někdejší neonacista ovšem upozorňuje, že by se vrátil domů tak jako tak, protože separatistům v mnoha případech chyběla potřebná disciplína. „Byla to epidemie opilosti. Nejen na základně, ale i přímo na bitevním poli v první linii, kdy pravidelná ukrajinská armáda byla kilometr od nás,“ vzpomíná.

Čtěte také: Zpověď zklamaného Rusa: Separatisté drancují a opíjejí se

Rajevský si ale neoddychl ani po návratu domů. Podle vlastních slov se totiž dozvěděl, že se o něj začala zajímat policie v souvislosti s podněcováním k nenávisti, což je v Rusku oblíbená zástěrka pro stíhání politických a jiných odpůrců. Bývalý separatista se proto rozhodl o všem promluvit. Domnívá se totiž, že publicita ho může uchránit před stíháním a vězením.

‚Chceme nezávislost na Rusku i na Ukrajině‘

„Ta válka by určitě měla skončit, aby nebyla prolévána další krev lidí žijících na Donbase,“ míní. Rovněž prý doufá, že promlouváním o svých zkušenostech se mu podaří varovat ostatní, aby nesedali na lep ruské propagandě, která boje na Donbase vykresluje jako souboj dobra se zlem. Zároveň ale zdůrazňuje, že část viny za rozdmýchání konfliktu na východě Ukrajiny nese i Kyjev.

Postupem času se prý zřekl i původní neonacistické ideologie, která ho kdysi přiměla vytetovat si na paži obličej Adolfa Hitlera. Rádiu Svobodná Evropa sice řekl, že si stále myslí, že za těžkosti Ruska mohou menšiny, celkově se ale podle vlastních slov proměnil v „ortodoxního ruského monarchistu“.

A co se týče svobodného „Novoruska“? Rajevský říká, že rusky mluvící Ukrajinci se v názorech na sovu budoucnost s Rusy mnohdy rozcházejí. „Začnete jim vysvětlovat, že jste ruský nacionalista, který přijel bojovat za Novorusko, za ruské lidi… Oni vám odpoví: ‚Jací Rusové? Jsme Ukrajinci. Jaké Novorusko? Chceme žít nezávisle jak na Rusku tak na Ukrajině,“ uzavřel pro Rádio Svobodná Evropa.

Čtěte také: Vypálili jsme vesnici na Donbase, přiznal šéf separatistů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články