OSA si řekne o půlku víc na poplatcích za hudbu. Starostové protestují

Peníze za hudbu

OSA si řekne o půlku víc na poplatcích za hudbu. Starostové protestujíNOVÉ
Vesnická zábava v Bezdružicích, rok 2012 Foto: Ilustrační foto: bezdruzice.cz
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Sdružení místních samospráv České republiky zásadně nesouhlasí s nárůstem autorských odměn OSA na příští rok, které podle nich zdraží některé účtované poplatky až o 50 %. Kvůli polovičnímu nárůstu cen oproti letošnímu sazebníku podají starostové na Ochranný svaz autorský stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ČR i ministerstvo kultury kvůli podezření ze „zneužití dominantního postavení“. OSA ale trvá na tom, že i po zdražení zůstávají sazby pro umělce jedny z nejnižších v Evropě.

Jako dramatický nárůst odměn popisují starostové měst a obcí ze Sdružení místních samospráv a chystají se bránit. Nesouhlasí s „enormním zvýšením poplatků OSA“, které svaz ohlásil v rámci svého nového sazebníku pro rok 2017.

„Takto enormní nárůst sazeb OSA není ani odůvodněný, ani přiměřený. Nerozumíme, proč by se pro příští rok měly jejich sazby zvýšit o polovinu, když neroste inflace ani jiné ekonomické ukazatele v ČR,“ diví se starosta Křižánek na Vysočině a místopředseda SMS ČR Jan Sedláček.

Sdružení tak vyzvalo své přidružené starosty měst a obcí, aby se kvůli podezření na zneužití pozice OSA se svou stížností obrátili na ÚOHS a zároveň i na ministerstvo kultury. Hudba, za jejíchž veřejnou produkci si nyní obce připlatí, totiž hraje na celé řadě míst včetně zábav a slavností, na úřadech, v domovech důchodců nebo školách.

„Vyzvali jsme naše členy, aby do doby, než Úřad pro ochranu hospodářské soutěže či ministerstvo kultury tento postup OSA schválí, neuzavírali s OSA na příští rok žádné smlouvy o placení odměn,“ uvedl starosta Českých Heřmanic Pavel Eliáš, předseda Pracovní skupiny SMS ČR pro financování samospráv.

OSA: V Maďarsku nebo Chorvatsku platí až 8x víc

„Například v Maďarsku nebo Chorvatsku platí uživatelé za rozhlasové a televizní přístroje autorům hudby až 8 krát vyšší sazby než v České republice. Autoři hudby budou však i po navýšení sazeb OSA o 50 % na rok 2017 nadále inkasovat jedny z nejnižších sazeb v Evropě,“ brání se příměrem k oblíbeným státům Andreje Babiše OSA.

Starostové si jsou přitom dle svých slov vědomi, že se za autorská práva musí v těchto případech platit, požadují avšak, aby ceny byly přiměřené. Sdružení pak zároveň varuje, že se OSA může snažit obejít chystanou novelu autorského zákona, která je ve sněmovně v současnosti ve 2. čtení.

Nárůst o 50 procent je podle OSA maximální a bude platit pouze pro velká města nad 80.000 obyvatel. Souběžně s tím se ale zvyší sleva pro menší obce, a to z 20 procent na 30 procent a z deseti procent na 15 procent. Například měsíční výše autorských odměn za rozhlasový přístroj se dvěma reproduktory v roce 2016 činila ve městě s více než 80.000 obyvateli 186 korun, v roce 2017 to bude 279 korun. V případě obce do 1000 obyvatel se sazba za rádio zvýší ze 148,80 korun na 195,30 korun.

„Podle našeho přesvědčení si chce OSA zajistit zvýšení svých sazeb na několik let dopředu, aniž by se musel podřídit pravidlům nově obsaženým v novele autorského zákona. SMS ČR upozorňuje, že drtivá většina obcí hradí autorské poplatky více kolektivním správcům a jsou tak zatíženy poplatkovou povinností u více autorských svazů. SMS ČR se tak obává, že nárůst sazeb OSA budou kopírovat i další kolektivní správci a zvýší své sazby,“ uzavírá Sdružení místních samospráv.

Svaz nicméně považuje zdražení za přiměřené. Nesouhlasí ani s nařčením, že by se pokoušel obcházet zákon – aplikací systému slev prý parametry novely autorského zákona zohledňuje. Brání se také zastupováním více jak 1 milionu autorů z celého světa, komentovat cenovou politiku ostatních kolektivních správců pak svazu prý nepřísluší.

„Jsem přesvědčen, že sazby stanovené pro rok 2017 jsou přiměřené. Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu, který historicky platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie,“ uvedl k věci předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Čtěte také: Vědecké články zdarma, bez hesel a pro všechny

Konec KickassTorrents? Údajného zakladatele zatkla policie v Polsku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Naše paní, která prošla ohněm

KOMENTÁŘ

Ačkoliv je Francie oficiálně sekulární stát, na otevření rekonstruované Notre Dame nesměl prezident Emmanuel Macron chybět. Nechyběla ani řada dalších lidí, vče ...

00:09

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články