‚Tolik amputací jsem ještě neviděl. Šijeme rybářskou nití‘

Svědectví doktora z Horlivky

‚Tolik amputací jsem ještě neviděl. Šijeme rybářskou nití‘NOVÉ
Město Horlivka v polovině ledna 2015. Foto: Foto: Twitter/Jana Savčenková
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Chybí antibiotika, dezinfekce a k ošetření zranění se používají rybářské nitě místo chirurgického šití. „Jsem chirurg, ale v životě jsem neviděl tolik lidí s amputovanými končetinami,“ popisuje situaci v ukrajinském městě Horlivka Michael Roesch z organizace Lékaři bez hranic. Zatímco se s napětím čeká na uzavření příměří, lékaři se denně potýkají s následky krvavých bojů.

Průmyslové město Horlivka, které leží v Doněcké oblasti, čelí nekonečnému bombardování a všude jsou vidět krátery od zásahů. Pokud už lidé musí jít ven, snaží se pohybovat co nejrychleji. Většina obchodů je zavřená a nefungují ani kavárny nebo restaurace. „Horlivka připomíná město duchů,“ poznamenal lékař Roesch, který zde se svým týmem strávil poslední týden.

Nemocnice jsou přeplněné raněnými, kteří byli zasaženi například po cestě na nákup nebo na autobusové zastávce. Do zařízení, kde pracuje Roesch, přiváželi i šedesát raněných denně. Hlavní chirurgické operační sály jsou v šestém patře, ale kvůli bombardování je museli opustit. „Operovat v nich představovalo příliš velké nebezpečí,“ řekl doktor s tím, že v přízemí je jediný funkční operační sál.

Čtěte také: Povstalci před příměřím útočí na Mariupol, Debalceve hoří

Další problém jim způsobil zastavený přívod vody. „Není možné provádět sterilizaci. Raněné jen stabilizujeme a operujeme jen ty nejkritičtější případy,“ popsal kritickou situaci Michael Roesch. Dochází také zdravotnický materiál a léky. „Žádají nás o inzulin, antibiotika, dezinfekci pro ošetření zranění,“ doplnil chirurg z organizace Lékaři bez hranic s tím, že dovezené zásoby zdaleka nestačí.

Kvůli omezenému zásobování vodou se zvyšuje počet dětí s prudkým průjmem. „Pediatrické oddělení ale nemá už skoro žádné infuze, aby mohlo zabránit dehydrataci,“ vysvětlil Roesch. V posledních dnech prováděli místní chirurgové až dvě amputace denně, přestože se s válečnou chirurgií dříve nesetkali. „Lidé jdou jen nakoupit a o hodinu později už nemají nohy,“ dodal lékař.

Lékaři bez hranic působí na obou stranách frontové linie, podporují nemocnice a zdravotnická zařízení dodávkami materiálu a léků i personálně. Do Horlivky přišli v září loňského roku a snaží se dopravit do nemocnice vše potřebné. Oblast ale obklopuje válečná fronta a zásobování je obtížné.

Čtěte také:

Zacharčenko těsně unikl mině, Porošenko volá s Bílým domem

Bude platit dohoda z Minsku? Rebelové se mají stáhnout zpět

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz