Huml: Je potřeba společnost umravnit. Totalita? Ptákovina

TRESTY ZA HANOBENÍ PREZIDENTA

Huml: Je potřeba společnost umravnit. Totalita? PtákovinaNOVÉ
Stanislav Huml (ČSSD). Foto: FOTO: ČT (printscreen).
1
Domov
Echo24
Sdílet:

„Ve Spojených státech také není beztrestné pálení vlajky,“ hájí nově zveřejněný návrh zákona o trestání občanů za veřejné hanobení prezidenta republiky poslanec Stanislav Huml (ČSSD). V rozhovoru pro Český rozhlas zdůvodňuje návrh tento bývalý policista tím, že „je potřeba společnost umravnit“.

Návrh zákona už podepsalo 64 poslanců z vládních stran ČSSD, ANO a také z KSČM, Úsvitu a dva nezařazení. „Podepsal jsem to, protože mám pocit, že jsou symboly státnosti, mezi které hlava státu patří. Jejich hanobení je stejné, jako když se v Americe pálí vlajka. To prostě má být postižitelné. Tečka,“ rezolutně argumentuje Huml.

Zákonem by se chtěl bývalý policista postarat o výchovu společnosti. „Osobně si myslím, že doba nazrála kvůli tomu, jakým způsobem se společnost vyvíjí. Je potřeba společnost umravnit,“ prohlásil v českém rozhlase nyní sociálně demokratický poslanec Huml.

Návrh zákona sklidil značnou kritiku vládních i opozičních představitelů. Návrh odsoudil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který krom jiného uvedl: „Myslím si, že trestní právo by nemělo být používáno v politickém boji.“ Podobně se vyjádřil i Jiří Pospíšil (TOP 09), který na Twitter napsal: „Nápad části poslanců zavést znovu trestný čin hanobení hlavy státu zavání návratem ke komunistické ochraně papalášů. Stačí trestnost pomluvy.“

Početné kritiky, pravice hovoří o návratu k totalitním časům, Huml odmítl. „S totalitou to nemá nic společného, to byste musel mít spojené s totalitou, že ve Spojených státech chrání svoje symboly. Takže totalitu škrtám hned, to je absolutní ptákovina. Že to spojují se současným prezidentem, je jejich chyba,“ dodal v rozhovoru Huml.

Konkrétní příklad pomluvy, kterou prezident utrpěl, ale neuvedl. „Myslím, že prezident je symbol státu, stejně jako vlajka, znak, hymna. Takže ve finále zaslouží ochranu,“ shrnul poslanec.

Čtěte také: Vězení za urážku prezidenta? Kdo podepsal návrh zákona

„Dárek k výročí revoluce.“ Poslanci chtějí vězení za urážku prezidenta

Babiš nechce Zimolu do čela asociace krajů. Navrhne vlastního kanidáta

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články