Dvojí metr. Finanční správa nakupovala od „podvodníka“

Pochybný obchod

Dvojí metr. Finanční správa nakupovala od „podvodníka“NOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

Foto: Shutterstock

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Zatímco Generální finanční ředitelství často tvrdě trestá a někdy dokonce likviduje firmy, pokud má pocit, že si dostatečně neohlídají „pochybné dodavatele“, samo u jednoho takového nakoupilo. Finanční správa si pořídila u firmy 2P Commercial Agency mobilní telefony za 1,9 milionů korun. Společnost byla přitom zapletená do daňových podvodů a zároveň u ní téměř rok probíhala daňová kontrola. S informací přišel server ihned.cz.

Mobilní telefony od zahraničního dodavatele 2P Commercial Agency si úřad Martina Janečka pořídil na základě nízké ceny, kontrakt v hodnotě 1,9 milionů korun pak uzavřel v roce 2015. Tou dobou ale u společnosti už 11 měsíců probíhala kontrola kvůli podezření z podvodů s DPH. Na důvěryhodnosti jí nepřidal ani fakt, že se ve vedení firmy nacházeli ruští a ukrajinští podnikatelé i korporace z daňových rájů, především Malty a Britských Panenských ostrovů.

Finanční správa argumentuje tím, že tyto okolnosti nemohla brát v potaz při vyjednávání obchodu. „Nabídková cena společnosti 2P Commercial Agency byla nejnižší,“ uvedla pro Hospodářské noviny mluvčí Petra Petlachová. „U vlastních veřejných zakázek na dodávku zboží a služeb jsme v roli běžné firmy, nikoliv v roli správce daně. Nemůžeme tudíž využívat svých interních zdrojů pro prověření dodavatelů,“ dodala.

Úřad jinými slovy musel vycházet z veřejně dostupných zdrojů, podle kterých firma nevykazovala jakékoliv pochybnosti. Zákon o zadávání veřejných zakázek navíc nijak nevylučuje uchazeče z výběrového řízení, i kdyby byl podezřelý ze zapojení do karuselového podvodu. Zadavatel navíc podle Generálního finančního ředitelství neporušil žádný předpis, a firma nebyla ani na seznamu nespolehlivých plátců DPH.

Za podobný prohřešek běžné podnikatele i zlikviduje

Daňovým specialistům se ovšem nelíbí dvojí metr finanční správy. „Kdyby Generální finanční ředitelství postupovalo dostatečně obezřetně, jak to chce po všech podnikatelích, nemohlo by při takovém souhrnu rizikových faktorů kupní smlouvu uzavřít,“ uvedl pro Hospodářské noviny daňový poradce David Hubal, který vystupuje za Unii daňových poplatníků.

Dodává, že běžnému podnikateli by úřad jen těžko uznal odpočet DPH, kdyby se dostal do stejné situace. Také přibývá případů, kdy berní správa pokutuje podnikatele, kteří nevědomky obchodují s dodavateli zapletených do daňových podvodů.

Server Echo24 například informoval o tom, jak finanční správa nadužívá zajišťovací příkazy. Jedná se o sporné opatření, ke kterému správce daně podle odborníků měl přistoupit jen v extrémních případech. „Zajišťovací příkaz je extrémní a mimořádný právní institut. Má se použít v situaci, kdy dotyčný jde na letiště a v kufru má svých 50 ukradených milionů,“ uvedl tenkrát Hubal pro server Echo24.

Finanční správa zajišťovací příkaz používá i v případech, kdy to není nutné. Podnikatel se do problémů dostal třeba jen proto, že jeho dodavatel neodváděl řádně DPH. Přestože o tom podnikatel nemohl mít tušení, finanční správa se mu rozhodla zabavit prakticky veškerý jeho majetek. O případu takto poškozeného podnikatele čtěte ZDE.

2P Commercial Agency se navíc vloni dočkal prvních exekučních kroků. Firma obdržela zajišťovací příkazy na 254 milionů korun a velkoobchodník je měl zaplatit do tří dnů. V listopadu se společnost dostala do úpadku a údajně ji řeší reorganizací.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Každá firma je podezřelá. Pozoruhodný výrok šéfa finanční správy

Sporným opatřením ničí finanční správa tisíce podnikatelů ročně

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články