1 Třetí a čtvrtá vlna EET

Osmý vládní pokus o prosazení dalších vln EET. Bude platit pro lékaře a řemeslníky?

AKTUALIZUJEME

Témata: , , , ,

Právníci, kadeřnice, lékaři či řemeslníci stále neví, kdy a zda se jich bude týkat EET. Vládní novela, která třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence tržeb zavádí, je už od loňského června v Poslanecké sněmovně. Od té doby se vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů nepodařilo novelu posunout do druhého čtení zákonodárného procesu. Minulý týden se o neprojednávání dalších vln EET postarala sama ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Chyběla totiž ve sněmovně. Zákon o EET je vlajková loď premiéra Andreje Babiše (ANO). K jeho novele se ale poslanci v pátek nedostali, přestože byla na programu jednání sněmovny.

V září novelu o EET zdržovala opoziční ODS, která nešetřila výhradami. A zdržovala tak efektivně, že do daňového balíčku dokázala prosadit zvýšení limitů pro výdajové paušály pro podnikatele. V prosinci postup ODS do jisté míry zopakovali Piráti. Ti strávili ve sněmovně u řečnického pultu ve srovnání s ostatními kluby při projednávání novely EET nejvíc času.

Nyní avizuje pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, že při příštím projednávání EET ve sněmovně hodlá rozporovat čísla, kterými Babiš i Schillerová dokazují kladný dopad EET na státní rozpočet. Podle Schillerové výnosy státu z EET loni vzrostly na 12,3 miliard korun. Tato čísla a metodiku výpočtů výnosů ve sněmovně před Vánoci kritizoval i předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Ke způsobu, jímž resort financí počítá výnosy z EET, se Ferjenčík vrátí. „Nechal jsem si čísla z ministerstva financí zanalyzovat nezávislým odborníkem a podle mého názoru si vláda čísla vymýšlí. Ve skutečnosti aplikují takovou metodiku, aby EET vycházelo jako výdělečné,“ řekl minulý týden Ferjenčík s tím, že k analýze se chystá vrátit na dalším pokusu projednat EET.

Novela EET byla na programu páteční schůze poslanců jako čtvrtý bod. Zákonodárce ale zaměstnala debata k vládnímu návrhu zákona k pobytu cizinců na území Česka a k EET se nedostali. Novela tak přijde na řadu zřejmě až v únoru.

Odklad EET pro lékaře, účetní, právníky a další profese způsobil Ústavní soud, který spuštění třetí a čtvrté vlny v prosinci 2017 zrušil. Kdy se těchto profesí EET bude nově týkat, závisí na tom, jak dlouho budou o novele jednat poslanci a senátoři. Povinnost EET pro další profese bude následovat půl roku pro účinnosti zákona. Kompletní zrušení EET chtějí opoziční TOP 09 i ODS.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Schillerová sama zařízla projednání EET. Zákon se odkládá posedmé

 

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.