Doležal: Pokřivená žurnalistika ohrožuje demokracii
Média pod tlakem
Spolek novinářů Free Czech Media, ve kterém působí například Pavel Šafr, Barbora Tachecí, Tomáš Klvaňa či Jan Jandourek, vydává od tohoto týdne internetový deník Svobodné fórum. Ten má mimo jiné mapovat i mocenské manipulace v médiích. Podobné téma se nese i rozhovorem s politickým komentátorem Bohumilem Doležalem.
Na svých webových stránkách „Události Bohumila Doležala“ a v článcích pro Echo24.cz, dříve pro Reflex.cz, opakovaně upozorňujete na faktickou změnu politického režimu v České republice, k níž došlo nástupem Miloše Zemana a Andreje Babiše k moci. Co se tedy vlastně stalo s polistopadovým liberálním režimem a co se stalo v osudném roce 2013 s českou žurnalistikou?
Uměle vybičovaná antikorupční hysterie způsobila nebývalý nástup sil, které mají autoritářskou povahu a nerespektují pravidla svobodné společnosti. Strašně důležité bylo přitom převzetí klíčových deníků Mladé fronty DNES a Lidových novin, protože právě tyto noviny byly po léta platformou politické žurnalistiky. Zásadním okamžikem pro likvidaci nezávislé žurnalistiky byl přitom odchod obou šéfredaktorů z MF DNES a LN. Tím se otevřela stavidla nejrůznější manipulaci. Špatné je, že oba odešli po dohodě s Babišem. Nicméně: v okamžiku, kdy odešli, se vytvořila situace, kdy v těchto redakcích žádný slušný člověk neměl zůstat. Naprosto jasně a jednoznačně.
Znamená to, že ten odchod měl veřejný a politický rozměr?
Mělo to politický rozměr a mělo to vliv na to, jakým způsobem se potom jevili ti, kdo tam zůstali sedět. A když se v takové situaci šéfredaktoři loučí s funkcí jako by po dobrém, tak to také dělají těm, kteří přijdou po nich, vlastně docela snadné. To zatemňuje celou podstatu změny. Na oko všichni účastníci předstírají, že se vlastně nic neděje. A přitom jde o naprosto zásadní změnu situace s obrovskými důsledky pro celé prostředí.
Šéfredaktoři ovšem mají problém, že jsou vázáni nějakou smlouvou, kde jsou konkurenční dodatky a kde je závazek mlčenlivosti, to znamená, že ten šéfredaktor je vlastně ve velmi těžké situaci.
Jistě, jenže právě za to měl takový šéfredaktor předtím ty peníze, aby zvážil, jak se má vůči veřejnosti zachovat v kritické situaci. Chápu, že člověk musí ve vysoké pozici nějakým způsobem taktizovat, ale ta zásadní povinnost nepřekrucovat situaci a nedělat věci jinými než jsou, nepřetvařovat se a nedělat, že je všechno v nejlepším pořádku, to se prostě nesmí. I kdyby ten šéfredaktor pak musel jít k lopatě. Což, upřímně řečeno, dnes u nás šéfredaktorům nehrozí.
Na druhou stranu u těch lidí, kteří se náhle ocitli v Babišových novinách, je ta spoluzodpovědnost přece jen sporná. Někdo pracuje ve sportovní rubrice a někdo v kultuře. Ti přeci mají odlišnou zodpovědnost od novinářů, kteří pak pracují v politickém zpravodajství, kde je ta spoluúčast na planýrování férového prostředí zcela evidentní.
A někdo zase dělá dozorce v Osvětimi a každý dělá jen svou práci.
Celý rozhovor si můžete přečíst na svobodneforum.cz.