Žena plivající krev či mrtvý muž. Odpudivé cigarety jsou tady

BOJ PROTI NÁVYKU

Žena plivající krev či mrtvý muž. Odpudivé cigarety jsou tadyNOVÉ
Obaly cigaret nově musí obsahovat obrazové varování před užíváním tabákového výrobku. Foto: FOTO: Echo24.cz.
Domov

lie Echo24

Odporné cigarety dorazily do Česka. V obchodech již jsou k dostání cigarety v odpudivých obalech. Ty mají odradit kuřáky od koupě nové krabičky. Na obalech je k vidění například žena plivající krev, nebo mrtvola mladého muže.

Kromě psaného varování, například že kouření způsobuje rakovinu, se tak na obalech nově objevuje i to obrazové, které má upozorňovat na škodlivost kouření. Připraveno je 42 variant ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Varování musí zabírat minimálně 65 procent obalu.

Obrazová varování ukazují například mrtvolu v pytli s nápisem, že kouření způsobuje infarkt, či plíce s rakovinou. Drastické obrázky také ukazují dítě, které má dudlík s cigaretou a s informací, že u dětí kuřáků je vyšší pravděpodobnost, že začnou kouřit. Kuřáci se z obrázku s rodiči nad dětskou rakví také dozví, že kouření může zabít jejich nenarozené děti.

Změna vychází z evropské tabákové směrnice, kvůli které byla přijata novela o potravinách, kterou 23. března schválila Sněmovna. Ta umožňuje krabičky cigaret i balení tabáku vyrábět v dřívější podobě až do 7. září a doprodávat je až do 7. prosince. Novela do budoucna počítá i se zákazem prodeje cigaret se specifickou příchutí. Cílem je snížit počet kuřáků v ČR. Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit.

Poslanci novelou také omezili vysílání reklamy na produkty k posílení sexuální výkonnosti jen na noční hodiny. Součástí novely bylo i nařízení obchodním řetězcům – ty mají předávat vyřazené nezávadné potraviny k rozdělení mezi sociálně potřebné pod hrozbou mnohamilionové sankce.

Čtěte také: Nádory, slepota. Takhle budou vypadat krabičky od cigaret

Podívejte se na drastické obrázky na cigaretách. Budou v Česku