Syrští povstalci utrpěli ránu, atentátník zabil 28 velitelů
Přinejmenším 28 čelných představitelů radikální syrské povstalecké skupiny Ahrár aš-Šám zahynulo při sebevražedném atentátu na severovýchodě země. Informovala o tom agentura AFP. Neznámý útočník se údajně odpálil na setkání velitelů skupiny v provincii Idlib. Zahynul přitom prý i vůdce radikálů Hasan Abbúd. Mezi tím syrští radikálové údajně slíbili propustit 45 fidžijských členů mise OSN ve sporné oblasti Golanských výšin.
Ahrár aš-Šám je jednou z předních militantních skupin bojujících v Sýrii proti režimu prezidenta Bašára Asada, je součástí sedmičlenné organizace známé jako Islámská fronta. Skupina prý patří mezi blízké spojence teroristické sítě Al-Káida v zemi. Tento útok znamená další potlačení opozičních sil a naopak posílení jednotek syrské vlády i samotné pozice prezidenta Asada.
„Zatím nevíme, co explozi způsobilo,“ prohlásil podle Reuters jeden z vedoucích členů Ahrár aš-Šám Abú Mustafa al-Absí v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra. „Nevylučujeme ani tu možnost, že došlo k infiltraci takových živlů, které byly schopny umístit bombu.“
Už letos v únoru zemřel při sebevražedném útoku v Halabu tehdejší velitel skupiny Abú Chálid Súrí. Za jeho smrtí stála prý tehdy jedna z mnoha radikálních skupin v Sýrii - Islámský stát v Iráku a Levantě. Této skupině, dnes známé jako Islámský stát, se v červnu během bleskové ofenzivy podařilo obsadit rozsáhlá území na severu Iráku a postupně získala dominantní postavení mezi islamisty také v samotné Sýrii.
Rukojmí na Golanských výšinách
Syrští radikálové z dalšího povstaleckého hnutí An-Nusra údajně v noci na středu souhlasili s bezpodmínečným propuštěním 45 fidžijských členů mise OSN na Golanských výšinách během následujících několika dní. Podle agentury AP to s odvoláním na informace OSN uvedl šéf generálního štábu fidžijské armády Mosese Tikoitoga. Fidžijská vláda zprávu nejprve potvrdila, vzápětí ji ale popřela. Úsilí o propuštění vojáků prý nadále pokračuje.
Islámští radikálové zadržují Fidžijce od konce srpna. Původně za jejich propuštění požadovali vyřazení své skupiny ze seznamu teroristických organizací, odškodnění za tři své bojovníky, kteří v boji s vojáky OSN padli, a humanitární pomoc pro občany na předměstí Damašku, kde má An-Nusra svůj hlavní stan. Zadržení vojáků OSN odůvodnili tím, že pozorovatelská mise OSN chrání Izrael.
Izrael obsadil pohraniční Golanské výšiny za války v roce 1967. O čtrnáct let později 1200 kilometrů čtverečních anektoval, zhruba 510 kilometrů čtverečních kontroluje Sýrie. Z pohledu mezinárodního práva je anexe nelegální. Pozorovatelská mise OSN vznikla roku 1974 a má přes 1400 členů.