Lidé dali miliony na pomoc uprchlíkovi. Nedostal ani polovinu

CROWDFUNDINGOVÁ KAMPAŇ

Lidé dali miliony na pomoc uprchlíkovi. Nedostal ani polovinuNOVÉ
Abdul prodává propisky se svou psící dcerou na ulici v Bejrútu. Foto: Reprofoto: Twitter/Gissur Simonarsonn
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Fotka uprchlíka ze Sýrie, který na ulici v Libanonu prodává propisky, na konci léta obletěla svět. Lidé po celém světě se začali skládat, aby mu z vybraných peněz mohli zajistit lepší život. Na jeho podporu vybrali v přepočtu téměř pět milionů korun. Kvůli byrokracii však zatím uprchlík dostal jen 40 % z vybrané částky. Další pětinu potom musel odevzdat na poplatcích za převod peněz.

Peníze na podporu syrského uprchlíka, který prodával propisky v libanonském Bejrútu, do začátku prosince poslalo něco přes sedm tisíc lidí. Minimálně část z nich však nepřispěla uprchlíkovi, ale internetovému serveru Indiegogo, který podobné kampaně zprostředkovává.

Server Indiegogo totiž neoperuje v Libanonu, a proto se musely vybrané peníze posílat oklikou přes jednoho aktivistu, který bydlí v Dubaji. Za převody peněz si server Indiegogo a internetový systém PayPal, který převody realizuje, podle agentury AP naúčtovaly 20 % z celkové částky na poplatcích. Jinými slovy připravily uprchlíka o necelý milion korun.

Samotný uprchlík díky těmto komplikacím dosud dostal jen 40 % z vybrané částky, která činila 191 tisíc dolarů (necelých pět milionů korun). I to mu ale stačilo k tomu, aby si v Bejrútu mohl otevřít vlastní pekárnu, restauraci a stánek s kebabem. Ve svých podnicích nyní zaměstnává 16 dalších uprchlíků ze Sýrie.

„Musel jsem ty peníze investovat, jinak bych o ně přišel… Když vám Bůh chce něco dát, tak to taky dostanete,“ řekl k tomu uprchlík Abdul Halím al-Attar agentuře AP. Zároveň přiznal, že část peněz poslal do Sýrie, aby pomohl příbuzným.

„Když jsem dostal ty peníze, tak to nezměnilo život jen mně, ale také mým dětem a lidem, kteří stále žijí v Sýrii,“ dodal Abdul. Vybrané peníze prý využil i k tomu, aby se se svými dětmi mohl přestěhovat z garsonky do dvoupokojového bytu. Své čtyřleté dceři, která s ním kdysi prodávala propisky na ulici, koupil nějaké hračky a svého devítiletého syna, mohl díky penězům poslat po třech letech zpátky do školy.

Všechno spustila fotka na Twitteru

Nechybělo přitom mnoho a Abdul mohl zůstat jen anonymním uprchlíkem tak jako statisíce dalších. Veřejnost se o něm dozvěděla jen díky aktivistovi Gissuru Simonarsonnovi, který vede server Conflict News a Abdula náhodou zahlédl při návštěvě Libanonu.

Jeho fotku, kde se spící dcerkou na rameni prodává propisky kolemjdoucím, pak nahrál na svůj Twitter, čímž odstartoval celosvětovou vlnu solidarity s Abdulem. Zajímavé přitom je, že samotný Abdul si v tu chvíli ani nevšiml, že ho někdo fotí – agentuře AP řekl, že se o fotce dozvěděl až později od náhodného kolemjdoucího.

Bez zajímavosti není ani to, že Abdul byl uprchlíkem už v Sýrii – před vypuknutím občanské války žil v palestinském uprchlickém táboře na předměstí Damašku, kde pracoval v továrně na čokoládu. Když boje mezi režimem a opozicí učinily život v táboře nesnesitelným, odešel spolu s dalším více než milionem obyvatel Sýrie do Libanonu. V této malé blízkovýchodní zemi se nyní nachází 1,2 milionu registrovaných uprchlíků ze Sýrie. Vzhledem k počtu obyvatel tak tvoří jednu čtvrtinu populace Libanonu.

Čtěte také: Fotografie uprchlíka na Twitteru spustila vlnu solidarity

Malý uprchlík prodával kapesníčky. Turci ho zbili do bezvědomí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články