Aplikace varuje, když mají vaši přátelé sklony k sebevraždě
Pomůže někomu?
Britská charita Samaritáni spouští aplikaci, která vyhledává na Twitteru lidi s potenciálními sklony k sebevraždě. Ve statusech rozpoznává konkrétní fráze, po spolupráci s uživateli se postupně naučí rozlišovat mezi nadsázkou a skutečným nebezpečím.
Když před pár měsíci spáchal sebevraždu komik Robin Williams, který trpěl Parkinsonovou chorobou, otevřelo to veřejnou diskusi podněcující lidi k tomu, aby svoje trápení sdíleli s blízkými. Aplikace Samaritans Radar nyní upozorňuje na uživatele Twitteru, kteří svoje trápení sdílí veřejně na síti, ale v reálu o něm třeba s nikým nemluví.
Aplikace se zaměřuje pouze veřejně sdílené statusy, nikoli soukromou komunikaci. Její uživatel obdrží upozornění do mailu pokaždé, když někdo z lidí, které na Twitteru sleduje, použije vybrané spojení slov. Kromě přátel aplikace sleduje i statusy celebrit.
„Tím, že bychom o tomto problému nemluvili, bychom diskuse odstavili na vedlejší kolej. Místo toho mají nástroje jako Samaritans Radar povzbudit lidi k tomu, aby se starali jeden o druhého také v online prostředí, aby si řekli o pomoc a dočkali se podpory,“ cituje deník The Guardian Joea Fernse, šéfa vývojářů aplikace.
Mezi vytipovanými frázemi jsou například: „jsem k ničemu“, „usnout a už se nikdy neprobudit“, „zabít se“, „chci umřít“, „jsem v depresi“ nebo „všechno to ukončit“. Aplikace není schopná rozlišit, kdy to autor výroku myslí vážně a kdy používá nadsázku ve stylu „došla mi čokoláda, jdu se zabít“.
Prozatím tedy nabízí výstrahu, ale rozhodující krok je na živém člověku, který sám vyhodnotí, jestli je konkrétní případ alarmující, nebo se jedná jen o vtip, který technologie nepochopila. Tím, jak budou uživatelé výstrahy vyhodnocovat a spolupracovat s vývojáři, by se měla zdokonalovat a učit i aplikace.
Cílovou skupinou radaru jsou lidé ve věku 15 až 35 let, kteří s počítači vyrostli a často svoje myšlenky a pocity raději sdílí virtuálně, než aby si s někým promluvili tváří v tvář.