Arktidu dříve tvořily dva kontinenty, tvrdí ruští vědci

Boj o Severní pól

Arktidu dříve tvořily dva kontinenty, tvrdí ruští vědciNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

V oblasti Severního pólu se v minulosti nenacházel jen jeden kontinent, jak se dříve myslelo, ale hned dva. Alespoň to tvrdí ruští vědci z univerzity v Novosibirsku. Své závěry, které by mohly změnit vnímání Arktidy, staví na výsledcích geomagnetické analýzy. Rusko se v současné době snaží posílit svoje pozice v arktických oblastech, které jsou bohaté na ropu a zemní plyn.

„Byly zde (v oblasti Arktidy) alespoň dva kontinenty a ne jeden, jak se myslelo dříve,“ řekl stanici RT Dmitrij Metelkin, šéf fakulty geologie na univerzitě v Novosibirsku a zároveň autor studie, která se historií severských oblastí zabývá.

Podle týmu vědců, který Metelkin vedl, se v Arktidě před miliardou let zformoval kontinent, který se následně po zhruba 250 milionech letech rozpadl. Po dalších pěti stech milionech let se však jeho jednotlivé fragmenty znovu zformovaly, dokud se později znovu nerozpadly a nezanechaly tak Arktidu v té podobě, v jaké je dnes.

Dva kontinenty, které se kdysi v oblasti Severního pólu nacházely, se však jeden od druhého lišily. Stanice RT zde uvádí, že například Novosibiřské ostrovy nebo souostroví Severní země se objevily až po druhém rozpadu arktického kontinentu.

Vědci své závěry staví na paleomagnetických analýzách, které v severských oblastech prováděli posledních 20 let. Pomocí paleomagnetismu, který na základě studia zbytkového magnetismu některých hornin zkoumá rozložení geomagnetického pole a jeho změny v jednotlivých geologických obdobích, lze sledovat vývoj zemského povrchu v průběhu času.

Musíme do Arktidy přijít navždy, říkají Rusové

Oblasti Arktidy se v minulosti staly příčinou sporu mezi zeměmi, které tu mají své více či méně legitimní zájmy. Spory se vedou především kvůli bohatým ložiskům ropy a zemního plynu, které se zde nacházejí. Kromě Ruska si tak na severské zásoby nerostů dělají zálusk i další země jako Kanada, Spojené státy, Dánsko (Grónsko) a Norsko.

Velké pozornosti se dočkala dubnová návštěva ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina v Arktidě. Rogozin se zde zúčastnil slavnostního otevření výzkumné stanice Severní pól 2015. Po cestě se ruský vicepremiér, který je na sankčním seznamu Západu, zastavil na norských Špicberkách, čímž zvýšil napětí mezi Moskvou a Oslem.

Během návštěvy Arktidy tu Rogozin podle agentury TASS vztyčil vlajku ruského námořnictva a prapor Ruské federace. „V Arktidě je mnoho problémů, které se desetiletí neřešily. Teď už musíme do Arktidy přijít navždy a přisvojit si ji, přinejmenším tu část, která je v zóně naší odpovědnosti,“ řekl k tomu.

Čtěte také: VIDEO: Neznámá Antarktida. Dechberoucí záběry z dronu

Rusko má zbraň na ovládnutí Arktidy: plovoucí jadernou elektrárnu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články