Obrana Hradu prolomena. Na nádvoří pobíhal muž v červených trenýrkách

Recesistická akce

Obrana Hradu prolomena. Na nádvoří pobíhal muž v červených trenýrkáchVIDEO UVNITŘ
Recesista v červených trenýrkách a masce Miloše Zemana na Pražském hradě Foto: Foto: Faceboook/Deníček poker rega
1
Domov

pf Echo24

Bezpečnostní opatření na Pražském hradě mají i přes svá zpřísnění nadále trhliny. Ani zavřená hlavní brána nezabránila ve vstupu do areálu recesistovi, který se následně svlečený pouze do červených trenýrek a maskovaný jako prezident Miloš Zeman po celém místě proběhl. Svou akcí chtěl prý upozornit právě na nepochopitelná opatření, k nimž se Hrad v nedávné době uchýlil. Mluvčí Hradu celou věc označil za spartakiádu pražské kavárny.

Celou akci plánovali tvůrci populárního facebookového blogu Deníček poker rega původně jako další ze série recesistických sázek, při nichž už v minulosti například přeplavali Vltavu u Karlova mostu. Nakonec se ovšem autoři rozhodli svůj čin posunout do odvážnější roviny.

„Když jsme se pak zamýšleli nad některými prohlášeními pana prezidenta z poslední doby a následně začalo to obléhání Hradu zevnitř, tak jsme se rozhodli běh spojit s menším aktivismem a měli jsme jasno, že se poběží v masce za skandování konkrétních hesel,“ popsali autoři vystupující pod anonymními přezdívkami Honza Lenoch a Miloš Zeman své úmysly po uskutečnění celé akce, jejíž záznam umístili na sociální síť.

Skupinka recesistů vybavená už dopředu nezbytnými rekvizitami, mezi něž patřila gumová maska prezidenta Miloše Zemana a červené trenýrky, si místo nejdříve párkrát prošla a na místě dotvořila poslední detaily scénáře. Pak už se jeden z nich do oněch trenýrek svlékl a započal svůj běh u katedrály svatého Víta. Vykřikoval u toho navíc hesla „Já jsem tady doma“ a „Je to můj Hrad“. Při celé akci přitom podle svých slov nenarazila skupinka na jediný projev nesouhlasu.

„Nemáme pocit, že bychom nějak zvlášť pobuřovali návštěvníky Pražského hradu, ostatně náš běžec nebyl o nic hůře oděn, než jak bývá obvykle pan prezident ve svém volném čase a turisté to brali jako zajímavé zpestření. Na místě jsme nezachytili jedinou stížnost, dokonce ani od personálu Hradu,“ popsali později.

Autoři videa se obecně vyjádřili i na adresu zpřísněných bezpečnostních opatření na Pražském hradě. Od minulého týdne je vstup do areálu podmíněn bezpečnostní prohlídkou, od úterý je navíc průchod možný pouze přes vedlejší hradní bránu. Důvodem má být podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka zejména lepší zajištění bezpečnosti pro návštěvníky této památky. S tím ale recesisté nesouhlasí.

„Z našeho pohledu je to jen součást déle trvající populistické strašící kampaně: tady postavíme vojáka se samopalem, tamhle dědečkovi prošacujeme igelitku a před to všechno si stoupne samozvaný viceprezident Ovčáček a začne do kamer prohlašovat, že jeho páníček bojuje proti uprchlíkům, zatímco v pozadí vjíždí na nádvoří plnou rychlostí černý Superb (bez pasažérů), aniž by ho kdokoliv předtím zastavil či zpomalil a lidé před ním musí uskakovat do všech stran,“ vyjádřili svůj pohled na věc autoři videa.

„Spartakiáda pražské kavárny“

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček akci recesistů odsoudil. „Pražská kavárna uspořádala na Hradě takovou miniaturní spartakiádu ku potěše oka spřízněných novinářů. A mohu prozradit, sestava „Poupata“ vzor 2016 zaujala. Mnozí nadšení žurnalisté teď prý budou docházet do redakcí ve stejném úboru,“ okomentoval Ovčáček vzniklé video na svém facebookovém profilu.

Hrad se v nejbližší době nechystá jakákoli z nově přijatých opatření zmírnit. Při prohlídkách naopak hodlá uplatnit moderní technické prostředky. Ty by měly částečně urychlit proces vpouštění turistů přímo do areálu Hradu. Na drobné čekání si ale budou muset návštěvníci pražské dominanty podle Ovčáčka zvyknout.

Zpřísněná nařízení související s návštěvou Hradu už dříve odsoudil například státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Kontroly se nelíbí ani zástupcům českých cestovních kanceláří, podle kterých zbytečně stresují návštěvníky dlouhým čekáním, jež má navíc za následek zpoždění v plánovaných prohlídkách, čímž kanceláře přichází o své zisky.

Čtěte také: Horší než za Husáka. Podívejte se, jak se Zeman opevnil na Hradě

Šikana turistů. Hrad zavřel hlavní bránu, na vstup se čeká i hodinu