Proč znovu Francie? A proč zde teroristé útočí stále častěji?

Proč znovu Francie? A proč zde teroristé útočí stále častěji?NOVÉ
Policisté prohledávají koncertní sál Bataclan po listopadových útocích Foto: Ilustrační foto: wikipedia.org
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Nová vlna teroru opět zasáhla Francii a svět se znovu předchází s vyjádřením upřímné soustrasti. Britský The Guardian se zamýšlí, proč se stala terčem takto brutálního teroristického útoku zas Francie a proč k nim dochází stále častěji.

Jeden z předkládaných argumentů je samotná motivace teroristů ze samozvaného Islámského státu. Ti opakovaně ve svých videích označili Francii jako jeden z řady potenciálních cílů, kdy sice v podobně chvástajících se prohlášeních jmenují i další země, Francie se podobně jako Spojené státy objevuje častěji.

The Guardian zmiňuje i otázku sekularismu, kdy Francie tradičně fungovala jako západní symbol liberálního sekularismu oddělujícího náboženství od státních institucí. A zatímco na USA je očima islámských extremistů pohlíženo jako na symbol dekadence a úpadku mravů, Francie je pro ně symbol ateismu.

Teroristé tak vnímají Francii jako stát, který se tyto hodnoty snaží distribuovat i do jejich světa. V mnohých výsleších pak zajatí příslušníci IS vypověděli, že o Francii jako jednom z hlavních terčů bylo rozhodnuto už dávno, než samozvaný chalífát v roce 2014 vyhlásili.

První z takto probíhajících útoků posledních let se udál v roce 2012 – celkem sedm lidí zemřelo při útoku radikálů na vojáky a židovskou komunitu v Montauban a Toulouse. V lednu 2015 postříleli teroristé 12 lidí v Paříži po útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, hrozivou bilanci ještě zvýšily listopadové útoky taktéž v hlavním městě Francie, kdy po střelbě a explozích na různých místech Paříže zemřelo 130 lidí. Poslední útok v Nice na den pádu Bastily si zatím vyžádal 84 mrtvých.

Více zde: Při útoku v Nice možná zemřel Čech. 84 mrtvých, včetně 10 dětí

Francie se islámským teroristům zprotivila i například poté, co začala trestat plné zahalování lidí na veřejnosti. Svůj vliv pak má nepochybně i přímá účast francouzské armády na spojeneckých akcích vůči IS v Sýrii a Iráku i obecně jejich dlouhotrvající přítomnost nejen v této oblasti, ale i v Libyi nebo Mali.

Další z pohledů na věc se věnuje francouzským bezpečnostním složkám a faktu, že byla již několikrát po teroristických útocích kritizována jejich připravenost. Kromě toho, že tajné služby nedokázaly včas odhalit spící buňky extremistů, často nebyli připravení i samotní policisté přivolaní k zásahu. A svou roli hrají i stovky Francouzů, kteří odjeli za islamisty do různých zemí bojovat – a mohou se vracet zpět domů s bojovými úkoly.

Čtěte také: Děsivá videa z útoku v Nice: teroristu v kamionu zastavilo až 30 střel

Pieta u francouzské ambasády: minutu ticha drželi politici i kolemjdoucí

Průšvih po útoku v Nice: varující aplikace tři hodiny mlčela

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články