Poslední sbohem TOP 09. Hudeček zakládá trucklub

Poslední sbohem TOP 09. Hudeček zakládá trucklubAKTUALIZOVÁNO
Domov

ZMĚNA SIL NA RADNICI

Jan Kálal

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček už definitivně nemá nic společného s TOP 09. Když se s ním strana Karla Schwarzenberga rozžehnala po loňských komunálních volbách, zůstal ještě v jejím zastupitelském klubu. Teď se Hudeček rozhodl odejít i odtud a založit si na pražském magistrátu vlastní formaci o třech členech. Oznámil to šéf pražských zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

„K dnešnímu dni opouštějí klub zastupitelů hlavního města Prahy TOP 09 a nezávislých Tomáš Hudeček, Eva Vorlíčková a Milan Růžička. V rámci zastupitelstva založí klub vlastní,“ uvedl Novotný. „Jestliže byl dosud klub TOP 09 a nezávislých politickými oponenty interpretován jako nečitelný, vznikají tímto krokem zastupitelstvu dvě jasně vyprofilované entity, a to Klub TOP 09 a klub Nezávislých,“ dodal s tím, že oba kluby mají dál sdílet „obdobné postoje“.

„Tento krok jsem pečlivě zvažoval. Hlavním důvodem je, že výrazně rozšiřuji své aktivity v univerzitní vědecko-výzkumné a pedagogické činnosti. Budu vyučovat studenty na několika univerzitách v předmětech zaměřených na veřejnou správu, konkurenceschopnost a bezpečnost měst. Zejména proto chci v dalším obdobím působit v komunální politice nezávisle na politických stranách,“ uvedl v prohlášení Hudeček.

Hudeček: Neplánuji vstup do žádné strany

„Zdůrazňuji, že neplánuji vstup do žádné politické strany,“ podtrhl bývalý primátor a připojil: „S bývalými kolegy z TOP 09 nadále sdílíme programové priority, budeme důsledně pracovat jako opoziční zastupitelé ve prospěch Prahy a jejích občanů.

Na pražské radnici s 65 zastupitelskými křesly je nyní osm formací.

Hudečkova odluka fakticky kodifikuje poměry, které jsou na pražské radnici už od podzimních voleb. TOP 09 s primátorem včele zůstala u voličů na druhém místě, když ji předstihlo ANO vedené nynější primátorkou Adrianou Krnáčovou. Zatímco ANO sestavilo společně s ČSSD a zastupiteli Trojkoalice novou městskou vládu s většinou jednoho hlasu, v TOP 09 naplno propukly vnitřní spory doutnající už před volbami. Jejich výsledkem byla rezignace Hudečka i tehdejšího pražského šéfa strany Jiřího Vávry.

Čtěte také: Rozvrat v Praze uzavřen. Hudeček i Vávra končí v TOP 09

Hudeček kritizuje TOP 09. Budu o něm přemýšlet, říká Babiš

Hudeček: Jsem rád, že se mě TOP 09 zbavila. Podobá se ANO

Jedním z Hudečkových problémů bylo velmi nepřesvědčivé vystoupení, ve kterém opakovaně tvrdil, že nabídka nepadla, ale on všechno odmítl. Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš totiž předtím zmínil, že tehdejší primátor za TOP 09 sondoval možnost kandidatury právě za ANO. Hudeček nicméně tvrdil, že pokud zájem o něj byl, tak z Babišovy strany.

Čtěte také: Hudeček se sešel s Babišem. Praha je může spojit

Babiš: Hudeček chtěl kandidovat za ANO. Odmítl jsem je, kontruje primátor

Tři zastupitelé jsou podle pravidel pražského magistrátu minimálním počtem pro založení nového klubu. „Klesne-li během volebního období počet členů klubu pod tuto hranici, klub zaniká. Členové zastupitelstva, kteří byli členy zaniklého klubu, se mohou stát členy jiného klubu nebo zůstat bez členství v klubu,“ zmiňuje jednací řád.

Na pražské radnici s 65 zastupitelskými křesly je nyní osm formací: ANO (17 zastupitelů), TOP 09 (13), ODS (8), Trojkoalice (8), ČSSD (8), KSČM (4), Piráti (4) a Hudečkův klub Nezávislí (3).

Prohlášení Tomáš Hudečka (klub Nezávislí)

Rozhodl jsem se opustit zastupitelský klub TOP 09 a nezávislých a stanu se nezařazeným nezávislým zastupitelem pražského zastupitelstva. Toto své rozhodnutí jsem dnes oznámil svým kolegům z klubu.

Tento krok jsem pečlivě zvažoval. Hlavním důvodem je, že výrazně rozšiřuji své aktivity v univerzitní vědecko-výzkumné a pedagogické činnosti. Budu vyučovat studenty na několika univerzitách v předmětech zaměřených na veřejnou správu, konkurenceschopnost a bezpečnost měst. Zejména proto chci v dalším obdobím působit v komunální politice nezávisle na politických stranách.  Zdůrazňuji, že neplánuji vstup do žádné politické strany.
 
Společně se mnou také z klubu TOP09 a nezávislí vystupují Ing. Eva Vorlíčková a Ing. Milan Růžička v zastupitelstvu hl. m. Prahy tak budeme působit nadále jako nově ustavený tříčlenný klub Nezávislí. S bývalými kolegy z TOP 09 nadále sdílíme programové priority, budeme důsledně pracovat jako opoziční zastupitelé ve prospěch Prahy a jejích občanů.