Po víkendu je kvůli sněhu 15 000 domácností bez proudu

Sněhová kalamita v ČR

Po víkendu je kvůli sněhu 15 000 domácností bez prouduNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

Zdroj:

Shutterstock

1
Domov

Echo24

Po víkendovém sněžení zůstává v Česku bez proudu zhruba 14 800 domácností. Problémy jsou hlavně na jihu Čech, kde napadlo od neděle až 30 centimetrů nového sněhu a na Moravě. Opraváři pracují na jejich odstranění, uvedl mluvčí distribučních společností.

Na 13 000 odběrných míst bez elektřiny evidovala v pondělí kolem 7:00 společnost ČEZ. Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, polámané izolátory a přetrhané vodiče. Na vedení vysokého napětí má společnost hlášeny tři desítky poruch.

„I nadále jsme v terénu, v lokalitě středních Čech na Příbramsku, v Plzeňském kraji pracujeme na obnovení dodávky elektřiny v lokalitách Plzeň – jih, dále na Tachovsku a Klatovsku,“ uvedla mluvčí společnosti Soňa Holingerová. Plné ruce práce mají podle ní i montéři poruchové čety na Moravě. „Zde evidujeme zvýšenou poruchovost na Olomoucku a Přerovsku,“ upřesnila Holingerová. ČEZ předpokládá, že poruchy opraví během dnešního dne.

Distribuční společnost E.ON evidovala ráno 13 poruch na vedení vysokého napětí. Nejvíc – devět – jich je na Prachaticku a Strakonicku. „Omezeno je asi 800 domácností,“ uvedla mluvčí firmy Martina Slavíková. Dodala, že v noci opraváři vyhledávali poruchy hlavně v oblasti Blatenska.

Na Zlínsku má E.ON hlášeny problémy hlavně v oblasti nedaleko hranic se Slovenskem. „Konkrétně jde o obce Ostrožská Lhota, Lipina a Křekov,“ upřesnila Slavíková. Poruchy na vedení vysokého napětí se podle ní týkají zhruba tisícovky domácností.

Na některých místech Jihočeského kraje napadlo od neděle do pondělního rána až 30 centimetrů čerstvého sněhu. Počasí komplikuje sjízdnost některých vozovek v regionu, jde především o silnice v jihozápadní části kraji na Písecku, Strakonicku a Prachaticku. V těchto místech museli hasiči přes noc nejčastěji odstraňovat z vozovek popadané stromy. Informaci uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Silničáři vyzývají k opatrnosti na silnicích i v ostatních krajích. V Libereckém kraji se mohou místy vyskytovat sněhové jazyky, na Jižní Moravě zase mohou silnice namrzat. Na řadě míst Středočeského kraje v pondělí ráno stále sněží, řidiči proto musí být na svých cestách opatrní. Sněžení je hlášeno z Mělnicka, Mladoboleslavska a okresu Praha-východ, sněhové přeháňky pak z Berounska, Kladenska, Rakovnicka a Prahy-západ, vyplývá z informací silničářů. Počasí omezuje také provoz autobusů a vlaků.

Kladno zrušilo kalamitní stav

Primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) po pondělním ranním jednání krizového štábu zrušil kalamitní stav v Kladně vyhlášený v neděli kvůli hustému sněžení. Všechny hlavní tahy ve městě jsou průjezdné, hromadná doprava funguje, není ale vyloučeno, že některé linky budou mít zpoždění. Úklid sněhu pokračuje. Informovala o tom mluvčí kladenské radnice Štěpánka Filipová.

Úklid sněhu je podle mluvčí systematický. „Prioritní je teď zaměření na zastávky, kde jsou velké sněhové bariéry, na přechody, zdravotnická zařízení a školy,“ uvedla Filipová.

Kalamitní stav byl ve městě vyhlášen v neděli odpoledne. Veškerá technika se zaměřila na hlavní tahy, trasy autobusů a křižovatky do kopce. Protože sněhu napadlo víc než 20 centimetrů, nákladní vozy ho začaly odvážet za město.

Uzavřené zůstávají z bezpečnostních důvodů přetlaková hala Brjanská, Tenisový areál SK a zimní stadion, jehož střecha je v havarijním stavu.