Lední medvědi mizí. Na Aljašce jich ubylo 40 %

Globální oteplování

Lední medvědi mizí. Na Aljašce jich ubylo 40 %NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ledních medvědů v posledním desetiletí rapidně ubylo. V Beaufortově moři u pobřeží Aljašky se jejich populace během let 2001 až 2010 snížila o 40 %. Může za to globální oteplování, kvůli kterému ledním medvědům ubývá jejich přirozené prostředí – led. 

„Mezi roky 2004 a 2008 jsme pozorovali 80 mláďat ledních medvědů, známy jsou ale pouze dva případy přežití,“ říká Jeff Bromaghin, hlavní autor studie, která byla tento týden publikována v časopise Ecological Applications.

Hlavní příčinou velkého úbytku ledních medvědů je globální oteplování, které vede k úbytku ledu hlavně v letních obdobích. Kvůli tomu jsou medvědi ve špatné fyzické kondici a mají tak mnohem menší šance na přežití.

Čtěte také: Severní pól jako rezervace? Může být, ale Gazprom má jiné plány

Lední medvědi totiž většinu dne tráví sháněním potravy a někdy ujdou za jeden den desítky kilometrů. Právě ubývání a ztenčování ledů vede k takzvaným pohyblivým ledům, které jsou poté náchylné k rozbití. Medvědům takové ledy ztěžují lov tuleňů, kteří jsou jejich primární potravou.

Eisbär 1996-07-23

Lední medvěd se přitom dostal na seznam ohrožených druhů právě z těchto důvodů. V květnu 2008 ministerstvo vnitra USA rozhodlo, že lední medvěd jako vůbec první živočišný druh ve Spojených státech patří mezi ohrožené druhy kvůli globálnímu oteplování.

Výzkumníci z USA a z Kanady sledovali lední medvědy v Beaufortově moři mezi lety 2001 a 2010. Není jasné proč, ale od roku 2007 do roku 2010 se situace začala stabilizovat a na konci výzkumu bylo v blízkosti Aljašky přibližně 900 ledních medvědů.

Lední medvědi by se ale měli brzo dočkat větší mezinárodní ochrany. Na začátku listopadu se totiž delegáti na konferenci OSN o stěhovavých druzích volně žijících živočichů shodli, že lední medvěd spolu s dalšími více než třicet druhy patří na seznam takzvané bonnské úmluvy. Ta má zajišťovat ochranu různým druhům stěhovavých živočichů.

Čtěte také: Pratur, jeseter i žluťásek. Zvířata, která zmizela z české přírody

Sdílet:

Hlavní zprávy