Dzurilla končí jako vládní zmocněnec pro digitalizaci. Post je podle Bartoše zbytečný

ODCHOD Z ÚŘADU VLÁDY

Dzurilla končí jako vládní zmocněnec pro digitalizaci. Post je podle Bartoše zbytečný
Vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Foto: Úřad vlády ČR
1
Domov

Echo24

Dosavadní vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla předává svou agendu šéfovi Pirátů a vicepremiérovi pro digitalizaci Ivanu Bartošovi. Dzurillařekl, že jeho pozice při nové vládní sestavě nedává smysl. Funkci vykonával ve vládě Andreje Babiše (ANO) od února 2018. Babiš ve Sněmovně při rozpravě k důvěře vládě oznámil, že Dzurilla dal výpověď. Bartoš odmítl, že by Dzurillu vyhodil. Společně prý dospěli k závěru, že post zmocněnce je vedle vicepremiéra pro digitalizaci zbytečný.

„Bavíme se teď s panem Bartošem, protože se stal vicepremiérem pro digitalizaci, že tato pozice nyní nedává smysl. To znamená, že pan Bartoš si to přebírá,“ řekl Dzurilla. Na dotaz, co bude dál dělat, uvedl, že je šéfem dvou státních podniků. Od ledna 2018 je ředitelem Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT), dva roky před tím se stal ředitelem Státní pokladny Centra sdílených služeb (SPCSS).

Bartoš řekl, že s Dzurillou spolupracoval celé volební období. „O tom, zda bude v nějaké formě pokračovat, jsme se bavili. Logicky jsme se dobrali k tomu, že pokud je moje pozice vicepremiér pro digitalizaci, je pozice vládního zmocněnce v tuto chvíli zbytečná,“ dodal. Hovořili i o další spolupráci. „Já myslím, že bude možná,“ řekl Bartoš. Odmítl, že by Dzurillu vyhodil, ale i to, že by zmocněnec s novou vládou odmítal spolupracovat.

V souvislosti s digitalizací zdravotnictví v době epidemie covidu-19 mluvil Babiš dříve také o možnosti navrhnout Dzurillu na státní vyznamenání. Mezi vyznamenanými prezidentem Milošem Zemanem k loňskému 28. říjnu ale nebyl. Bartoš uvedl, že si váží Dzurillovy práce. „Odvedl spoustu práce i v covidu, i on si potřebuje dát trochu oddech,“ řekl. Babiš si podle Bartoše při pandemii připisoval úspěchy a strhával pozornost na sebe, když se digitalizaci dařilo. „Když se nedařilo, tak to byl pan Dzurilla, který to má na starost,“ dodal.

Ministerstvo zdravotnictví má od září loňského roku pro elektronizaci a digitalizaci náměstka Milana Blahu. Bývalý zástupce ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) tehdy nastoupil jako politický náměstek tehdejšího ministra Adama Vojtěcha (za ANO). Po změně uspořádání vedení ministerstva, takzvané systemizaci, kterou nová vláda schválila loni v prosinci, vznikla na ministerstvu samostatná sekce informačních a komunikačních technologií s pozicí odborného náměstka. Ta je zatím podle organizačního schématu aktualizovaného ve středu neobsazená a Blaha zatím zůstává politickým náměstkem.