Vězení za vtipy o gayích? Lidovci se bojí o svobodu slova

Kritika návrhu zákona

Vězení za vtipy o gayích? Lidovci se bojí o svobodu slovaNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Zřejmě ještě tvrdý boj se za pár týdnů svede na vládě o novelu trestního zákoníku z pera ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Návrh sice primárně řeší financování a podporu terorismu, požaduje ale také, aby se postihování hanobení nově týkalo i pohlavní identity a sexuální orientace, za což by bylo možné uložit až dva roky vězení. Další zvýrazňování práv gay a lesbické komunity ale odmítají koaliční lidovci, podle nichž zákon může ohrozit svobodu slova. Experti i politici dokonce varují, že kriminál může hrozit i za vtipy či ironické poznámky na internetu.

Nijak lehké to nebude mít Pelikán s novelou trestního zákoníku u svých kolegů na vládě. Sešly se mu totiž připomínky z ministerstva vnitra a zahraničních věcí (ČSSD), ale hlavně od vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka a jeho stranického kolegy Mariana Jurečky. Těm vadí, že by se paragrafy týkající se hanobení rasy nebo národa měly nově týkat i pohlavní identity nebo sexuální orientace.

Lidovci rozporují, že by po nás něco takového požadovala Evropská unie, jak tvrdí ministerstvo spravedlnosti. Jde prý pouze o doporučení. Podle KDU-ČSL také není vhodné problematiku gayů a leseb řešit společně s bojem proti terorismu a navíc je tato oblast v českém právním řádu už tak dostatečně ošetřená.

„Dosavadní úprava je podle nás zcela dostatečná. My tady jen uplatňujeme náš konzervativní přístup. Pokud něco dobře funguje, proč bychom to měli měnit? Již dnes je možné trestat tyto projevy nenávisti. Ministerstvo tu problematiku jen politicky zvýrazňuje. Pokud bychom na tu novou úpravu kývli, je otázka, jestli tím nenarušíme svobodu slova,“ řekl deníku ECHO24.cz Bělobrádek.

Robert Pelikán našel v lidoveckých ministrech velké odpůrce návrhu, což dokazuje i několik dní staré oficiální stanovisko KDU-ČSL: „Vzhledem k tomu, že nevidíme žádný věcný důvod k této změně, jsme zcela zásadně proti tomu, aby se prostřednictvím trestního zákoníku dostávaly do našeho práva kontroverzní konstrukty LGBT komunity.“

Cenzura na internetu

Podle ministerstva spravedlnosti zákon bojuje s diskriminací, když zvyšuje trestněprávní ochranu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů. Řada politiků už ale podobně jako lidovci upozorňuje, že po nás Evropská unie žádné zpřísnění současné legislativy v tomto smyslu nechce.

A stejně jako Bělobrádek varují, že návrh může do značné míry omezit svobodu slova, například u výroků na internetu a speciálně na sociálních sítích. Pelikánova novela by v důsledku znamenala, že navrhované dva roky vězení budou hrozit i za vtipy na adresu sexuálních menšin, za jejich kritiku nebo ironické poznámky.

O tom ostatně koncem dubna psala v Týdeníku Echo kolegyně Lenka Zlámalová, která se zabývala nejen novinkou z dílny ministra Pelikána, ale obecně tím, že k nám z Východu i Západu pronikají trendy, které omezují kritiku a svobodu vyjadřování.

„Doba, kdy hned každý považuje kritiku, ironii nebo zesměšnění za hanobení či nenávist, bude hodně nepříjemná. Názory se vždy nejlépe tříbí v ostré kritické debatě. A obzvláště od elit se vždy očekávalo, že budou tak silné a sebevědomé, že kritiku unesou. To je dělá elitami,“ píše se mimo jiné v jejím textu.

Více čtěte: Facebook zablokoval ECHO24 za post o svobodě slova a hrozbě kriminálu

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články