Tři úředníci způsobili škodu 4,5 miliardy, řekla policie a navrhla obžalobu

Návrh obžaloby

Tři úředníci způsobili škodu 4,5 miliardy, řekla policie a navrhla obžalobuAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Policie navrhla obžalovat tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v souvislosti s dohodou mezi ministerstvem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) o vytvoření záručního fondu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) 2007-2013. Svým jednáním podle kriminalistů způsobili škodu zhruba 4,5 miliardy korun. Informoval o tom v pátek  mluvčí Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Stíhání úředníků ministerstva průmyslu zahájili kriminalisté NCOZ loni v září. Obvinění měli podle policie způsobit škodu České republice 2,72 miliardy korun a Evropské unii 1,83 miliardy Kč. Úředníci jsou stíhání pro zločin porušení povinnosti při správě cizího majetku a zločin poškození finančních zájmů Evropské unie. Případ bude řešit Vrchní státní zastupitelství v Praze, dodal bez dalších podrobností Ibehej.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu jde o dva bývalé a jednoho současného pracovníka MPO, který byl po sdělení obvinění dle služebního zákona postaven mimo službu. Obvinění v té době pracovali na pozicích ředitele sekce a ředitelů odboru a v období let 2007 až 2013 vykonávali činnost řídícího orgánu OPPI.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytlo při vyšetřování této věci příslušným orgánům plnou součinnost. Řešení věci je plně v kompetenci orgánů činných v trestním řízení. MPO jejich činnost plně respektuje a nebude ji komentovat,“ uvedl mluvčí František Kotrba.

Podnikatelské záruky v letech 2007 až 2010 přidělovala ČMZRB, v níž tehdy stát vlastnil dvoutřetinový podíl. Ve dvou programech Záruka a Progres využila na záruky 5,7 miliardy korun z evropského operačního programu Podnikání a inovace. Peníze na záruky ale ČMZRB dostala bez výběrového řízení, i když tehdy třetinu jejích akcií držely soukromé banky Česká spořitelna a Komerční banka. Tyto banky také nejčastěji garantované úvěry poskytovaly.

Chyby v poskytování záruk popsala kontrolní zpráva Bruselu z roku 2011. Po třech letech vyjednávání stát přijal pokutu 1,83 miliardy korun za program Záruka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Co má policie na Babiše? Poslanci si mohou do úterý pročíst celý spis

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články