UK mobilizuje absolventy: Braňte svobody před Zemanem!
Výzva Akademického senátu
Akademický senát Univerzity Karlovy se ostře ohradil proti jednání prezidenta Miloše Zemana, který odmítl jmenovat trojici profesorů. Apeluje na všechny, kdo tuto univerzitu vystudovali, aby bránili akademické svobody. Odvolává se při tom na slib, který absolventi u promoce skládali.
Prezident Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety tří docentů – Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Hrad to zdůvodnil tím, že každý ze zmíněných kandidátů na profesora má nějaký škraloup z minulosti včetně té komunistické.
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima to obratem označil za útok na akademické svobody a jeho postoj podpořili i představitelé dalších univerzit. Nyní se k tomu přidal i Akademický senát Univerzity Karlovy. Ten ve svém prohlášení „vyzývá všechny absolventy UK, aby, pamětlivi svého promočního slibu, aktivně bránili jakémukoliv uplatňování státní moci mířícímu proti akademickým svobodám nebo narušujícímu samosprávu veřejných vysokých škol“.
Co přesně by někdejší studenti Univerzity Karlovy měli udělat, komuniké neuvádí. Pouze podobným způsobem apeluje i na veřejnost, aby „podpořila veřejné vysoké školy v úsilí uchovat hodnoty, jež jsou základem kvalitního fungování vysokých škol ku prospěchu celé společnosti“.
Čtěte také: ‚Je to Zemanova hra, dobře se baví.‘ Poslanci o humbuku s profesory
Celá aféra bude mít ještě zajímavou dohru. Za odmítnuté kandidáty se totiž postavil i ministr školství Marcel Chládek. Řekl, že podle něj splnili všichni kandidáti zákonné podmínky a nevidí důvod, proč je nejmenovat profesory. Kvůli vyhrocené situaci se ministr Chládek, rektor UK Zima a rektorka VŠE Hana Machková 28. května sejdou s prezidentem, který by jim měl objasnit důvody, proč profesury neudělil. V červnu by se pak mohlo uskutečnit předávání jmenovacích dekretů, které bylo po bojkotu rektorů nedávno zrušeno.