Při bojích o syrské město Kobani zemřelo přes 500 lidí
Oběti konfliktu
Nejméně 553 lidí údajně zahynulo během měsíc trvajících bojů mezi radikály z hnutí Islámský stát (IS) a kurdskými silami o město Kobani na severu Sýrie. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Šéf OSN Pan Ki-mun dnes vyjádřil znepokojení nad situací, která v oblasti panuje. Vyzval všechny strany, aby zabránily masakru civilistů.
Americký ministr obrany Chuck Hagel již v sobotu řekl, že situace v Kobani zůstává nebezpečná. Díky americkým náletům na okolí města se podařilo dosáhnout pokroku ve snaze zatlačit rebely na ústup, stále však okupují oblasti na okraji Kobani, dodal Hagel. Boj proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku potrvá dlouhou dobu, připustil šéf Pentagonu.
Syrská organizace pro lidská práva, která ze svého britského ústředí monitoruje konflikt v Sýrii, napočítala mezi oběťmi bojů o Kobani 298 příslušníků Islámského státu, jehož bojovníci na toto kurdské město minulý měsíc zaútočili. Většina ostatních ztrát je z řad kurdských bojovníků, registrováno je i 20 úmrtí civilistů. Podle SOHR bude ovšem skutečný celkový počet obětí obléhání Kobani podstatně vyšší, možná prý více než 1100 mrtvých.
Čtěte také: Islámský stát už ovládá zhruba 40 % města Kobani
Kurdským jednotkám pomáhají město, ležící na hranici s Tureckem, bránit USA a jejich spojenci cílenými leteckými údery. Dnes zatím podnikli nejméně dva nálety. Na tureckou stranu hranice za poslední měsíc před násilím uteklo na 200 000 syrských Kurdů.
Podle sobotních zpráv se nyní v Kobani ozbrojenci z hnutí Islámský stát snaží obklíčit kurdské bojovníky. Kurdové jejich útoky vedené z několika stran odrážejí, mají ale k dispozici jen lehké zbraně.
"Prostřednictvím leteckých útoků děláme, co se dá, abychom pomohli vyhnat povstalce z hnutí IS. V této záležitosti bylo dosaženo jistého pokroku," konstatoval Hagel. I Kurdové dnes potvrdili, že se jim postup radikálů podařilo prozatím zastavit. Jak uvedl jeden z kurdských bojovníků, ve městě panoval dnes "relativní klid" až na občasnou palbu ostřelovačů. Radikálové v sobotu zahájili ofenzivu na jihu města, ale jejich útok byl odražen a ztratili prý mnoho mužů.
Čtěte také: V Kobani zuří prudké boje. Tanky islamistů vjely do dvou čtvrtí
Čtěte také: Islamisté blíž Evropě. Dobývají Kobani u tureckých hranic
Turecko, které dlouhodobě čelí konfliktu s vlastní početnou kurdskou populací, vyloučilo již dříve jakoukoli jednostrannou pozemní intervenci v Sýrii. Nejmenovaný turecký vládní představitel ale potvrdil, že se Turci dohodli s USA na tom, že vycvičí 4000 bojovníků z umírněné syrské opozice. Radikálové z Islámského státu obsazují území v Sýrii i v sousedním Iráku. Na dobytém území vyhlásil IS již na konci června chalífát.
K situaci na severu Sýrie se dnes v Káhiře na okraj dárcovské konference pro Pásmo Gazy vyjádřil i šéf OSN Pan Ki-mun. "Znovu vyzývám všechny strany, které mají tu možnost, aby zabránily masakru a ochránily civilisty v Kobani," uvedl.
Nový zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura již v pátek vyzval Turecko, aby umožnilo dobrovolníkům ze své země přecházet hranici do Sýrie a pomáhat kurdským bojovníkům bránit Kobani. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ale k tomu uvedl, že je to nereálné. "Turecko nemůže dát zbraně civilistům, aby bojovali s islamisty," řekl šéf diplomacie v rozhovoru s televizí France 24. Letecké údery podle něj nedokázaly radikály zastavit a je proto potřeba určitá širší strategie. "Zabíjet komáry jednoho po druhém není tou správnou strategií. Musíme odstranit příčinu této situace... a tou je Asadův režim v Sýrii," dodal.
Čtěte také: Rusové s Asadem špehují Izrael i syrské povstalce