Židé si za holokaust mohou sami, kázal kněz
Premiér Fico se omluvil
Katolický kněz Emil Floriš ve svém kázání ve slovenském Čadci prohlásil, že si Židé mohou za holokaust sami. Podle něj na sebe tuto hrůzu sami přivolali „ožebračováním“ ostatních. Zároveň poukázal, že něco podobného může v současnosti čekat Romy.
„Z celé Evropy odváželi Židy do koncentračních táborů. A víte proč? Protože vůči nim chovali lidé nenávist. Ale oni si tu nenávist často způsobili sami. A víte, co hrozí teď? Teď hrozí, že jsou na řadě Romové. A víte proč? Protože zneužívají systém a dobrotu lidí,“ řekl podle deníku E15 Floriš během proslovu ke stovkám lidé v Čadci. Kněz pak také označil období nacistického Slovenského státu za „období svobody“.
Florišovo kázání bylo minulý čtvrtek u příležitosti oslav 70. výročí Slovenského národního povstání. Včera se pak premiér Robert Fico za pronásledování Židů na Slovensku za války omluvil. Učinil tak v projevu na pietním shromáždění u příležitosti výročí přijetí protižidovských opatření.
Na tuto vzpomínkovou akci zavítal také předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský, jenž v rozhovoru pro média odmítl nedávné výroky kněze Floriše.
„Vyjádření tohoto typu nejsou přiměřené pro kněze. Není správné, aby tyto výroky zůstaly nepovšimnuty, je třeba se od toho distancovat,“ řekl předseda biskupů Zvolenský. Zároveň vyjádřil lítost nad pronásledováním Židů na Slovensku za války, což označil za zásadní nespravedlnost. Odmítl ale hodnotit tehdejšího prezidenta a katolického kněze Jozefa Tisa, jehož po válce československý soud odsoudil k smrti.
Příznivci válečného slovenského státu v současnosti nemají zastoupení v parlamentu. V loňských regionálních volbách byl ale předsedou Banskobystrického kraje zvolen vůdce extremistů Marian Kotleba, jenž se netají svými sympatiemi k Slovenské republice z let 1939 až 1945 a k Tisovi.
„Neumím a nedokážu vám říct nic výraznějšího a nic osobnějšího, než jen vyjádřit upřímnou omluvu za všechny, kteří tehdy tak hodně selhali. (...) Jen potomkové těch, kteří trpěli a zahynuli, jim mohou dát své odpuštění," prohlásil Fico.
Válečná Slovenská republika, která byla pod silným vlivem nacistického Německa, 9. září roku 1941 schválila nařízení, na jehož základě byla Židům například odebrána většina politických práv nebo dále omezena jejich vlastnická práva a svoboda pohybu. Přijetí protižidovských opatření předcházelo deportacím asi 70.000 Židů z území tehdejšího Slovenska do koncentračních táborů. Od roku 2002 se přijetí židovského kodexu na Slovensku připomíná památným dnem obětí vyhlazování a rasového násilí.