Česko podporuje zrušení sankcí, píše TASS. Sobotka nesouhlasí
Ruské sankce
Sedm z celkem 28 členských států Evropské unie podporuje zrušení protiruských sankcí, mimo jiné i Česká republika a Slovensko. S odvoláním na své diplomatické zdroje v Bruselu to dnes uvedla ruská tisková agentura TASS. Česko ale tvrzení agentury popřelo, Moskva podle něj zcela nenaplňuje dohody z Minsku, a proto není momentálně k omezení sankcí důvod.
"Odvolání sankcí podporuje Rakousko, Maďarsko, Itálie, Kypr, Slovensko, Francie a Česká republika," citoval TASS svůj zdroj. Ten prý také uvedl, že unijní ministři se na lednovém setkání nechystají o sankcích rozhodovat. "Rusko bude samozřejmě součástí agendy, ale o problému sankcí - jejich možném zrušení, zmírnění či obnovení - se jednat nebude. Rozhodnutí o sankcích by mělo padnout v březnu."
Čtěte také: Putinovo Rusko jde ekonomicky ke dnu
Podle premiéra Bohuslava Sobotky je Česko nadále pro pokračování protiruských sankcí. "Omezení sankcí vůči Rusku přímo souvisí s tím, jak Rusko plní, či neplní dohody z Minsku a celkově přispívá ke zklidnění situace na východě Ukrajiny," uvedl dnes premiér v prohlášení. "Podle názoru České republiky nejsou dohody ze strany Ruska zcela naplňovány, a k omezení sankcí proto teď není důvod. Nadále se chystáme postupovat v této záležitosti společně s našimi evropskými partnery," dodal.
Podobně se dnes vyjádřil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "V rámci EU jsme si stanovili jasná kritéria, podle kterých posuzujeme vývoj situace na východní Ukrajině. O změně české pozice ve vztahu k sankcím prozatím neuvažujeme, pokud nebudou implementovány minské dohody a nedojde ke zlepšení bezpečnostní situace na Ukrajině," sdělil ČTK ministr.
List The Wall Street Journal před časem informoval o dokumentu, který připravuje diplomatická služba EU. V něm se prý počítá se zmírněním sankcí a s částečnou normalizací vztahů s Ruskem, pokud Moskva změní svůj postoj k Ukrajině. Deník také napsal, že o dokumentu by měli ministři zahraničí jednat už na své lednové schůzce v Bruselu.
Čtěte také: Ruská ekonomika klesá, propadly investice i výroba
Unie kvůli ukrajinské krizi zavedla několik druhů sankcí proti ukrajinským separatistům a proti Rusku, které západní země obviňují z podpory povstalců na východě Ukrajiny. Více než stovce osob a několika firmám zmrazil Brusel majetek v Evropě a zakázal vstup na území EU. Unie to zdůvodnila porušováním územní celistvosti Ukrajiny a v případě Krymu také tím, že EU neuznává jeho loňskou anexi Ruskem. Omezen byl rovněž export zbraní a určitých technologií do Ruské federace a především přístup ruských firem a bank na světové finanční trhy.