Brexit je reálným. Více než polovina Britů už chce pryč z EU
Poprvé pro odchod
Už více než polovina britských občanů je pro odchod země z Evropské unie. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění, který pro deník The Independent vypracovala společnost ORB. Podle listu jde o důsledek zesílených obav z uprchlické krize v EU po pařížských teroristických útocích ze 13. listopadu.
Podle zveřejněných údajů se pro vystoupení z Evropské unie vyslovilo 52 procent dotázaných, zatímco 48 procent z 2000 respondentů řeklo, že země by měla v osmadvacítce zůstat.
Při obdobných průzkumech ORB v červnu, v červenci a v září odpovědělo 55 procent Britů, že by upřednostňovali setrvání Británie v unii, a to v každém případě.
Britský premiér David Cameron chce s EU dojednat novou podobu vztahů před tím, než vypíše referendum o dalším setrvání své země v EU. To by se mělo konat nejpozději do konce roku 2017.
Nejnovější průzkum ukázal, že odpor k zachování britského členství v EU roste s věkem. Zůstat v EU chce podle průzkumu 69 procent mladých Britů ve věku od 18 do 24 let. Naopak pouze 38 procent lidí starších 65 let je stejného názoru, zatímco 62 procent požaduje odchod z unie.
Z dosavadních výsledků vyšetřování pařížských útoků vyplývá, že nejméně dva teroristé pravděpodobně do Evropy vstoupili jako údajní uprchlíci. Také odpůrci EU v Británii včetně šéfa protievropské a protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage hledají souvislost mezi přílivem uprchlíků z Blízkého východu a terorismem.
Politolog Matthew Goodwin z Kentské univerzity řekl, že obavy z imigrace jsou klíčovou příčinou britského euroskeptismu. Poslední „erupce uprchlické krize“ a pokračující obavy veřejnosti z imigrace podle experta tyto obavy pravděpodobně ještě víc přiživily a „přiblížily Británii možnosti Brexitu“, tedy vystoupení Británie z EU.