1 PUTIN UTAHUJE ŠROUBY

Jeden retweet, který se Putinovi nelíbí, a skončíte ve vězení

NOVÉ

Sdílíte a retweetujete příspěvky na sociálních sítích. Buďte velmi opatrní na jejich obsah. Mohli byste klidně skončit ve vězní. Alespoň v Rusku. Prezident Vladimir Putin schválil novelu zákona, dle něhož můžou být potrestáni blogeři i uživatelé sociálních sítí, pokud budou šířit obsah s extremistickým podtextem.

Putin je známý svou velkou nedůvěrou k internetu, který v květnu nazval „CIA projektem“. Novela zákona, kterou podepsal, stanovuje trestní odpovědnost pro činy s extrémistickým podtextem užitím telekomunikačních a informačních sítí, včetně internetu. Každému, kdo retweetne nebo sdílí příspěvek hodnocený jako „extremistický“, hrozí v Rusku vězení.

Podle The Independent si tak musí dát pozor na šíření obrázků, názorů, článků či videí nejen blogeři, ale také běžní uživatelé sociálních médií. Pokud bude sdílený obsah ohodnocen jako extrémistický, nábožensky nenávistný nebo jako „online pobuřování“, může to vést až k několikaročnímu vězení.

Ačkoli ruské úřady prohlašují, že zákon je cílen na fašisty a islamisty, aplikovaný byl již na politické oponenty, stejně tak na jednu epizodu seriálu South Park a scientologické knihy.

V prosinci minulého roku byl Andrej Teslenko, bloger se Sibiře, vyslýchán policí kvůli videu, které zveřejnil na VKontakte, ruské verzi Facebooku. Video kritizovalo Putinovu vládní stranu, ale bylo vytvořeno někým jiným. Teslenko ho sdílel ze stránky, kterou provozuje opoziční bloger Alexej Navalnyj.

Další bloger ze Sibiře byl zatčen loni, protože retweetnul fotografii jiného uživatele. Jednalo se o fotku protivládního letáku, která vyzývala k ničení policejních i jiných automobilů. Rusko letos zablokovalo 198 stránek, protože jejich obsah shledalo státní zastupitelství za „extrémistický“. Mezi zakázanými „islamistickými“ stránkami byly weby, které přinášely informace o antiputinovských demonstracích, nebo blogy kritizující ruskou anexi Krymu.

Další zákon se týká zahraničních zpravodajských stránek se sídlem v Rusku a blogů s více než 3000 uživateli. Zákon vyžaduje, aby se takové stránky a blogy registrovaly, a tím je stát zbavuje anonymity.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.