1 Bizarní obrat

Islám je lež, tvrdil. Teď je z poslance nadšený muslim

, NOVÉ

Témata: , ,

Dříve tvrdil, že Korán je jed, teď oznámil, že konvertoval k islámu. Někdejší člen nizozemské nacionalistické Strany pro svobodu Geerta Wilderse se nechal slyšet, že ho ke změně přivedla vlastní kniha o tomto náboženství. „Během jejího psaní jsem narážel na více a více věcí, které můj náhled na islám rozkolísaly,“ cituje Jorama Van Klaverena server Politico s odkazem na nizozemská média.

Van Klaveren byl členem Wildersova uskupení se zkratkou PVV mezi lety 2010 a 2014, opustil je však potom, co se rétorika strany stala příkřejší. Konkrétním rozhodujícím okamžikem měl být Wildersův dotaz na jednom shromáždění příznivců strany, kdy se měl politik davu ptát, zda chce v Nizozemsku více, nebo méně Maročanů, po čemž se mu dostalo pokřiku „méně“.

Po odchodu ze strany Van Klaveren v roce 2017 neúspěšně kandidoval se svým vlastním uskupením a následně se stáhl z politiky.  

Během svého působení v PVV platil za tvrdého kritika islámu, proslavil se prohlášeními jako „islám je lež“ nebo „Korán je jed“. Když se jej média nyní ptala, jak se na svá dřívější prohlášení dívá, Van Klaveren řekl, že se „prostě mýlil“. „Bylo politikou PVV, že všechno, co bylo špatné, se muselo tak nebo onak spojovat s islámem,“ prohlásil.

V podstatě stejným procesem si prošel další bývalý člen Strany pro svobodu Arnoud van Doorn, který na Twitteru Van Klaverenovi vzkázal, že „si nikdy nepomyslel, že se strana stane rodištěm konvertujících“.

Čtěte také: Křesťanka Bibiová zproštěna viny. Soud odmítl petici islamistů za její popravu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.