‚Fašisti ven!‘ Le Penová ve sněmovně čelila demonstrantům

‚Fašisti ven!‘ Le Penová ve sněmovně čelila demonstrantůmUVNITŘ VIDEO
Domov

EU je hrobka našich nadějí

Jan Kálal

Vystoupení šéfky francouzské Národní fronty Marine Le Penové v Praze narušili demonstranti. Když nacionalistická politička přišla k řečnickému pultu ve sněmovně, postavila se jí zhruba desítka lidí v zadní části sálu. Vytáhli transparenty a s výkřiky „Fašisti ven“ se snažili Le Penové zabránit v jejím projevu. Pořadatelé je ale po chvíli vyvedli z místnosti a jednotlivci naopak začali pokřikovat „Vivat Marine Le Pen“. Politička pak rázně zkritizovala Evropskou unii.

Le Penová nesla protest poměrně klidně. „Všimli jste si, jak byli oblečení?“ poznamenala jenom na adresu demonstrantů, kteří původně budili dojem „běžných“ hostů konference Evropský mír a prosperita v Evropské unii. Tedy akce, na které umožnili setkání odpůrců Evropské unie napříč Evropou bývalí členové ODS Jiří Janeček (Občanská konzervativní strana) a Radim Fiala (Svoboda a přímá demokracie).

„Evropská unie se proměnila v hrobku našich nadějí,“ zmínila Le Penová ve svém vystoupení, ve kterém akcentovala české zkušenosti se ztrátou svobody a pomáhala si příkladem z Proměny Franze Kafky nebo citáty TGM. „Musíme se rozptýlit v těle kreatury, jako je Evropská unie,“ prohlásila s nechutí.

„Někteří si pletou kontinent s Evropskou unií, která je projektem, který je nebezpečný a byl nám vnucen proti naší vůli,“ uvedla šéfka Národní fronty a dodala: „Uvnitř EU existuje ekonomická válka, která je znakem beznaděje. Začátek pádu EU je to, že se snaží nalít vše do jedné formy, ne do více forem.“

Le Penová: Každému jeho rozpočet, měnu i hranice

Podle Le Penové má být Evropa založená na spolupráci svobodných národů. „Každý musí mít svůj rozpočet, svoji měnu a svoje hranice, které může kontrolovat. Naším úkolem je toto zrealizovat. Je to obrovský úkol,“ uvedla. „Podle mě národ je rámec, který je nejúčinnější, aby mohl bránit identitu, kulturu a jazyk národa,“ dodala a vyzvala k tomu, aby se lidé postavili „technokratům v Bruselu“. „Není to právo, je to náš úkol,“ apelovala.

K protestu proti Le Penové se přihlásili zástupci občanského sdružení Mladí zelení. „Pravicově populistické strany jako Národní fronta se snaží legitimizovat rasismus a xenofobii jako součást politického mainstreamu a svalit vinu za současné ekonomické a sociální problémy v Evropě na ty nejzranitelnější. Štvavý postoj vůči imigrantům a menšinám navazuje na ty nejhorší evropské tradice,“ uvedl v prohlášení mluvčí Mladých zelených Tomáš Křemen.

Fašistický odkaz versus zelená mlátička

„Nesouhlasíme s tím, aby ve dnech, kdy slavíme 70. výročí konce 2. světové války, byli do Prahy zváni politici, kteří se aktivně zasazují o aktualizaci fašistického odkazu v Evropě,“ zmínil dále Křemen. Jakkoli se prý současná Národní fronta i samotná Le Penová pokoušejí distancovat od extremismu, stále prosazují krajně nacionalistickou, xenofobní politiku.

Deník ECHO24.cz oslovil také člověka, který demonstrantům kontroval oslavným pokřikem na adresu Le Penové. „Útok považuji za hrubé porušení lidské slušnosti,“ řekl bývalý diplomat Jiří Pavel Pešek. „Tito lidé s sebou vzali mlátičku, bylo to hulvátské vystoupení. Vzhledem k tomu, jací přijeli vážení hosté, bylo myslím legitimní se jim postavit do cesty, verbálně. Vnímám to jako obranu a vyjádření sympatie k člověku, které sem přijel v dobré vůli nám pomoct,“ zmínil.

Marine Le Penová přiletěla do Prahy v úterý a povečeřela s bývalým prezidentem Václavem Klausem. Detaily o setkání Klaus sice nesdělil, na nechuti k Evropské unii se s kandidátkou na příští francouzskou prezidentku ale podle všeho shodl.

Čtěte také: Klaus se večer sešel s Le Penovou