Maďarsko by se mělo stydět, pustil se Bildt do Orbána

Maďarsko by se mělo stydět, pustil se Bildt do Orbána 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt nezvykle ostře zkritizoval maďarskou vládu poté, co před pár dny zastavila dodávky plynu na Ukrajinu, aby neohrozila svůj kontrakt s Ruskem. "Maďarsko by se mělo stydět poté, co odstřihlo Ukrajinu od plynu. Stydět," napsal Bildt na svém twitterovém účtu.

Maďarský podnik FGSZ ve čtvrtek oznámil, že na neurčito zastavuje dodávky plynu na Ukrajinu. Zdůvodnil to tím, že od 26. září potřebuje více plynu pro domácí trh. Rozhodnutí vyvolalo protesty ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz. Ukrajina dováží plyn přes Maďarsko od 1. května.

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že jeho země si nemůže dovolit riskovat ztrátu dodávek z Ruska pro své potřeby.

Den na to, v pátek, si Maďarsko zajistilo s ruským monopolním vývozcem zemního plynu Gazprom dohodu o vyšších dodávkách této suroviny. Orbán pro veřejnoprávní rozhlas uvedl, že jednal s generálním ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem. Gazprom prý souhlasil s tím, že bude v příštích týdnech dodávat do Maďarska vyšší objem plynu, aby země mohla doplnit zásobníky. 


Evropská komise od zemí osmadvacítky očekává, že zpětný tok plynu každá z nich umožní v souladu s rozhodnutím členských států a v zájmu sdílené energetické bezpečnosti, řekla novinářům v pátek v Bruselu mluvčí komise. "Evropským společnostem nic nebrání svobodně nakládat s plynem, který zakoupily od Gazpromu. A to se týká i jeho dalšího prodeje jak v rámci EU, tak třetím zemím jako je Ukrajina," dodala.

Čtěte také: Slavný Orbánův projev k Maďarům poprvé česky

Maďarsko je na ruském plynu vysoce závislé. Roční spotřeba tam dosahuje zhruba devíti miliard metrů krychlových a většinu tohoto objemu země dováží plynovodem přes Ukrajinu. Maďarsko ročně vytěží jen asi 1,5 miliardy metrů krychlových plynu.

Maďarsko má vysokou kapacitu zásobníků, zhruba šest miliard metrů krychlových. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe jsou ale teď plné zhruba z 61 procent, což je nejnižší podíl ze zemí Evropské unie. Ve většině zemí EU jsou nyní zásobníky plné z více než 80 procent.

Analytik Tamás Pletser z finančních ústavu Erste Bank agentuře Reuters řekl, že kapacita zásobníků v Maďarsku je čtvrtá největší v Evropě a může zajistit, že země bude mít dostatek plynu v zimě i v případě přerušení dodávek přes Ukrajinu. Maďarsko může také dovážet plyn přes plynovod z Rakouska.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz