Křehké příměří. Ukrajinská armáda hlásí 33 útoků povstalců za den

PORUŠOVÁNÍ PŘÍMĚŘÍ NA DONBASE

Křehké příměří. Ukrajinská armáda hlásí 33 útoků povstalců za denNOVÉ
Snímek zachycuje porušení příměří na Donbase. Na svém Twitteru ho zveřejnila mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Mariana Betsa. Foto: Foto: Twitter/Mariana Betsa
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Teprve čtvrtý den trvá příměří na východní Ukrajině, na kterém se dohodli proruští separatisté s ukrajinskou vládou, a obě strany se navzájem obviňují z útoků, jež počítají na desítky. Ukrajinská vláda hlásí 33 porušení příměří za jediný den a povstalci skoro dvakrát tolik. Informovala o tom Svobodná Evropa.

„Naše pozice se ocitly v neděli 33krát pod palbou,“ stojí v prohlášení ukrajinské armády. Proruští separatisté hlásí, že na ně ukrajinští vojáci, věrní vládě v Kyjevě, zaútočili v 62 případech za tento den.

Ke střetům dochází především u strategického Debalceve, kde ještě nedávno probíhaly tvrdé boje, které si vyžádaly desítky mrtvých. Město je strategickým dopravním uzlem na trase mezi Doněckem a Luhanskem a nyní ho ovládají separatisté.

Čtěte také: Na Donbasu se znovu bojuje, obě strany hlásí desítky mrtvých

V době příměří se bojovalo také u Avdijivky, kde utrpěl zranění jeden ukrajinský voják. „V bojích nebyl nikdo zabit, jeden voják byl zraněn u Avdijivky,“ řekl novinářům mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk v neděli. K porušování příměří podle něj dochází prakticky na všech částech fronty.

Mluvčí Motuzjanyk ale pochválil, že dohoda přeci jenom napomohla alespoň k částečnému uklidnění situace. Žádný příslušník vládních sil podle něj nebyl během uplynulých 24 hodin zabit, uvedly úřady v Kyjevě. Ztráty na životech nehlásí ani separatisté.

Příměří, na kterém se obě strany dohodly 21. prosince, začalo na Štědrý den. Ukrajinský Prezident Petro Porošenko si od ní slibuje ukončení války trvající několik let, přestože předchozí příměří trvalo pouze několik týdnů. Při tomto posledním pokusu o ukončení krvavého konfliktu na východní Ukrajině asistovala také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Předchozí příměří bylo vyhlášeno k začátku školního roku. Vcelku bylo respektováno, než v posledních dnech dříve sporadické přestřelky přerostly místy v rozhořčené boje s nasazením těžkých zbraní. Konflikt si od předloňského dubna vyžádal více než 9600 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory separatistů, což Rusko popírá.

Čtěte také: Nejvlastenečtější kočka? Separatisté v Luhansku pořádali soutěž

Rusové hacknuli ukrajinským vojákům mobily, pak přes GPS zaměřovali děla

Sdílet: