1 Útok hackerů

Evropa i Česko čelí kybernetickému útoku. Zasáhl firmy i banky

, AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Kybernetické útoky dnes kromě ukrajinských a ruských podniků hlásí rovněž firmy ze západní Evropy a Spojených států. Dánský provozovatel lodní přepravy A.P. Moller-Maersk například v důsledku útoku zaznamenal výpadek počítačového systému. Oběťmi hackerů se staly rovněž britská reklamní společnost WPP či francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain.

Útoky však zasáhly také Česko. Aktuálně je devátým nejvíce zasaženým státem. Před 20. hodinou to sdělila antivirová společnost Eset. „Ukrajina hlásí mimořádné výpadky IT v bankovním sektoru, energetických rozvodných sítích a poštovních společnostech. Mezi významně postiženými zeměmi je i Itálie, Izrael, Srbsko, ale také země střední a východní Evropy včetně České republiky,“ uvedl Eset.

První zprávy o útocích přišly z Ruska a z Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit směrem na západ, píše agentura Reuters. Podle společnosti zabývající se ochranou dat Acronis bylo zasaženo více než osm desítek podniků.

Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) uvedl, že rychle se šířící útok zasáhl rovněž německé podniky. Neposkytl však žádná konkrétní jména. Německá poštovní společnost Deutsche Post nicméně oznámila, že útok ovlivnil její systémy na Ukrajině. Podle BSI by mohlo jít o vyděračský virus Petya, který využívá stejné slabiny jako virus WannaCry, jenž napadl statisíce počítačů minulý měsíc.

„Zasáhlo to všechny oblasti našeho podnikání, a to doma i v zahraničí,“ uvedl podle agentury AP mluvčí společnosti Maersk. Také americká farmaceutická firma Merck oznámila, že její počítačová síť byla útokem zasažena.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Problémy s počítačovými systémy zaznamenala i nizozemská zasilatelská firma TNT. „Jako mnoho jiných podniků a institucí po celém světě registrujeme narušení některých našich systémů,“ uvedl mluvčí společnosti.

Technické problémy v různých regionech hlásí nadnárodní potravinářský koncern Mondelez International, není však jasné, zda je to rovněž důsledek kybernetického útoku.

Obzvlášť tvrdě byla zasažena Ukrajina, kterou podle tamního ministerstva vnitra postihla největší vlna hackerských útoků v historii země. Útok zasáhl rovněž největší ruskou ropnou společnost Rosněfť.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenko počítače nakazila modifikovaná verze vyděračského viru WannaCry, který šifruje data na pevném disku a za jejich uvolnění požaduje výkupné. Tento virus minulý měsíc infikoval na 300.000 počítačů ve 150 zemích světa.

Čtěte také: Výbuch auta zabil plukovníka ukrajinské rozvědky

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.