Brexit nesmí ohrozit export ani naše pracovní místa, míní Sobotka
Brexit
Česká republika bude podle premiéra Bohuslava Sobotky při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v Británii. Prioritou je také udržení obchodních vztahů, aby nebyl ohrožen vývoz a pracovní místa, dodal. Doufá v to, že vznikne co nejmenší příkop mezi Británií a unií.
Česko podle Sobotky nyní definuje jasný mandát pro summit unijních zemí, který bude kvůli brexitu mimořádně 29. dubna. „Pokud jde o naše priority, jednoznačně je to obhajoba zájmů našich občanů, kteří ve Velké Británii pracují a žijí. My si nepřejeme, aby o svá práva přišli,“ řekl Sobotka.
Za další prioritu označil udržení obchodu s Británií. „Byli bychom rádi, aby budoucí vztahy mezi Velkou Británií a Evropou byly takové, aby to neohrozilo export a pracovní místa,“ uvedl. Očekává složitá jednání, která by mohla přesáhnout plánované dva roky. Přál by si během nich vytvořit co nejmenší příkop mezi oběma stranami, který by umožnil další dobrou spolupráci.
České sněmovní strany se před měsícem shodly na dokumentu, který bude součástí mandátu vlády pro vyjednávání evropské pozice k brexitu. Prohlášení zdůraznilo zachování práv českých občanů, ekonomických vazeb a spojenectví v bezpečnostní a vojenské oblasti. Za zásadní označili předsedové stran i nastavení budoucích vztahů Česka a Británie ohledně vnitřní a vnější bezpečnosti.
Čtěte také: Odcházíme, oznámila Británie. „Litujeme, ale jsme připraveni,“ vzkázal Tusk
Zahájení procesu britského odchodu z Evropské unie znamená, že Česko přijde v Evropě o spojence. Brexit bude mít dopad i na objem peněz v evropských fondech soudržnosti. Řekl to vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Británie dnes formálně oznámila Evropské unii záměr odejít z evropského bloku, pro který se loni vyslovili voliči v referendu. „Zřejmě to znamená budoucí ztrátu spojence v mnoha názorech a ztrátu finančních prostředků do kohezních fondů,“ zhodnotil dopady britského rozhodnutí na Česko Bělobrádek.
Vicepremiér už dříve v souvislosti s brexitem uvedl, že za klíčové považuje, aby se po odchodu Britů z unie nezhoršilo postavení českých občanů v Británii. Spolu s předsedy ostatních stran zastoupených ve Sněmovně se už v únoru shodli na tom, že Česko bude při dvouletých vyjednáváních s Londýnem klást důraz na zachování práv českých občanů, ekonomických vazeb a spojenectví v bezpečnostní a vojenské oblasti.