Češi začali používat nové drony, dárek od Američanů

Proti teroristům

Češi začali používat nové drony, dárek od AmeričanůNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká armáda začala v Afghánistánu používat bezpilotní stroje ScanEagle. Budou jí pomáhat při střežení spojenecké letecké základny Bagrám a zajišťování bezpečnosti hlídek. Drony, jejichž hodnota se pohybuje kolem 200 milionů korun, dostali vojáci od Spojených států. Na konci května s nimi dokončili vojskové zkoušky, od začátku června je tak mohou nasazovat na ostré akce.

Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře, který v úterý české vojáky v Afghánistánu navštívil, začal program na pořízení ScanEaglu asi před dvěma lety. Američané dodávku, která zahrnuje deset dronů, odpalovací a zachytávací zařízení používané při přistávání i řídící centrum, zaplatili z fondu na boj proti terorismu.

„Jsem tímto partnerstvím velmi potěšen. Myslím, že to bude velmi užitečný systém,“ řekl k projektu americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro, který za českými vojáky přiletěl společně s Bečvářem. Zároveň pochválil český personál, který je podle něj na velmi vysoké úrovni.

,,V současné době tento prostředek prošel vojskovými zkouškami a jsme přesvědčeni o tom, že napomůže nejenom k větší bezpečnosti naší jednotky tady na základně, ale pochopitelně i k větší bezpečnosti aliančních jednotek,“ řekl Bečvář. Úkolem bezpilotních letadel je podle něj sledovat jakoukoli situaci, která by mohla znamenat pro české jednotky nebezpečí.

Stroj s rozpětím křídel přes tři metry je schopen podle Vladana Ševčíka z české armády zůstat ve vzduchu až 22 hodin, během hodiny letu spotřebuje pouze 2,5 decilitru paliva. Operovat může až 100 kilometrů od základny a ve výšce jeden kilometr. Vybaven je kamerou, některé stroje nesou zařízení pro denní, další pro noční vidění. K nošení zbraní uzpůsoben není.

Operátoři jsou podle českých vojáků schopni přečíst díky kamerám poznávací značku automobilu z výšky 500 metrů. Příprava stroje k letu trvá asi hodinu, poté je umístěn na odpalovací zařízení. K obsluze dronu jsou během jedné směny potřeba čtyři lidé. Všichni byli vycvičeni v Americe.

Dron přistává díky lanovému systému, který se dá vztyčit až do výšky několika desítek metrů. Na konci každého křídla je umístěn hák, který se zachytí o lano, na kterém přístroj zůstane viset.

Čtěte také: Hlásil se k útoku na Charlie Hebdo, teď ho zabil dron USA

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz