IS je vytlačován z Palmýry, za sebou nechává zničené památky a minová pole

Islámský stát na ústupu

IS je vytlačován z Palmýry, za sebou nechává zničené památky a minová poleNOVÉ
Minové pole Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Syrská armáda ve čtvrtek postoupila na bojišti v historické Palmýře. Teroristé z takzvaného Islámského státu (IS), kteří ji v prosinci znovu dobyli, se stáhli z historické části města, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Na straně syrské armády bojují její ruští spojenci a také šíitské milice podporované Íránem.

Vojáci vstoupili do západních částí města, už ve středu obsadili citadelu. Lidé z IS za sebou ale zanechali zaminované území a pyrotechnici teď terén čistí.

Bojovníci IS obsadili Palmýru (v arabštině Tadmur) v květnu 2015 a drželi ji do loňského března. Radikálové ve městě, které je od roku 1980 zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, poničili mnoho cenných historických památek, zpět město dobyli loni v prosinci.

V Sýrii se bojuje také východně od města Aleppo a v Dajr az-Zauru, kde vláda kontroluje enklávu, zatímco ostatní území má v rukou IS.

Nepřehledná je situace na severu, kde se do bojů vložilo Turecko. Vojenské skupiny působící v okolí města Manbidž oznámily, že se podařilo díky ruskému prostřednictví dohodnout na tom, že vesnice v okolí Manbidže budou předány syrské vládě. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu to ale popřel.

Turecko se nedávno zasadilo o porážku IS ve městě Al-Báb a ohlásilo, že bude postupovat do Manbidže, který mají v rukou kurdské jednotky. Jsou součástí koalice Demokratické síly Sýrie (SDF), kterou podporují Spojené státy a která bojuje na syrském severu.

Çavuşoglu ve čtvrtek řekl, že turecké oddíly se přesunou k Manbidži a nebudou váhat zaútočit na Kurdy. Znovu vyzval USA, aby přestaly kurdským jednotkám poskytovat podporu. Vojenská operace v Manbidži podle ministra ještě nebyla zahájena.

V Ženevě pokračuje diplomatické úsilí o řešení syrské krize. Rozhovory začaly před týdnem a prostředníkem mezi vládní a opoziční delegací v nich je zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Šéf opoziční delegace Násir Harírí podle agentury AP řekl, že by se v pátek měla konat závěrečná ceremonie a že by se všechny strany měly k rozhovorům vrátit za týden. Dosud se jednalo hlavně o programu rozhovorů.

Čtěte také: Co zdůraznil Trump? NATO neochvějně podporujeme, rozbijeme Islámský stát

Iráčtí vojáci dobyli letiště v Mosulu, další ofenziva bude obtížná

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články